Billigaste CS2-skinsen
De billigaste Counter-Strike 2-skinsen på marknaden, rankade från lägsta aktuella pris och uppåt. De flesta kostar några ören och är fullt bytbara och säljbara.
Budgetskins är användbara för trade-ups, för att bygga klistermärkesbaser eller för att fylla ett inventory billigt. Öppna valfritt skin för att jämföra marknader och hitta den lägsta listningen.
Top 60
Uppdaterad för 14 h sedan
AUG (Commando Company) 0,030 kr 22 markets 0% 2.0K /dag SV
PP-Bizon (Wood Block Camo) 0,030 kr 19 markets 0% 1.4K /dag SV
PP-Bizon (Bizoom) 0,030 kr 21 markets 0% 2.0K /dag SV
PP-Bizon (Thermal Currents) 0,030 kr 21 markets 0% 2.8K /dag SV
CZ75-Auto (Honey Paisley) 0,030 kr 19 markets 0% 2.8K /dag SV
CZ75-Auto (Pink Pearl) 0,030 kr 19 markets 0% 1.6K /dag SV
Dual Berettas (BorDeux) 0,030 kr 22 markets 0% 1.9K /dag SV
Dual Berettas (Silver Pour) 0,030 kr 21 markets 0% 2.6K /dag SV
FAMAS (Byproduct) 0,030 kr 21 markets 0% 2.6K /dag SV
FAMAS (Palm) 0,030 kr 19 markets 0% 1.8K /dag SV
Five-SeveN (Coolant) 0,030 kr 24 markets -28.6% 1.6K /dag SV
Five-SeveN (Autumn Thicket) 0,030 kr 19 markets 0% 1.9K /dag SV
G3SG1 (Desert Storm) 0,030 kr 24 markets -50% 1.4K /dag SV
G3SG1 (Red Jasper) 0,030 kr 20 markets 0% 1.8K /dag SV
G3SG1 (Green Cell) 0,030 kr 21 markets 0% 1.3K /dag SV
Galil AR (Grey Smoke) 0,030 kr 21 markets 0% 1.8K /dag SV
M249 (Sleet) 0,030 kr 19 markets 0% 2.7K /dag SV
M249 (Sage Camo) 0,030 kr 19 markets 0% 1.5K /dag SV
MAC-10 (Bronzer) 0,030 kr 21 markets 0% 2.3K /dag SV
MAC-10 (Storm Camo) 0,030 kr 19 markets 0% 2.0K /dag SV
MAG-7 (Copper Oxide) 0,030 kr 20 markets 0% 1.9K /dag SV
MP5-SD (Lime Hex) 0,030 kr 22 markets +50% 2.6K /dag SV
MP7 (Short Ochre) 0,030 kr 23 markets 0% 2.0K /dag SV
MP7 (Army Recon) 0,030 kr 28 markets +50% 1.3K /dag SV
MP9 (Buff Blue) 0,030 kr 24 markets 0% 3.2K /dag SV
MP9 (Multi-Terrain) 0,030 kr 22 markets 0% 1.8K /dag SV
MP9 (Pine) 0,030 kr 21 markets 0% 1.5K /dag SV
MP9 (Dizzy) 0,030 kr 20 markets 0% 2.2K /dag SV
MP9 (Bee-Tron) 0,030 kr 23 markets 0% 2.6K /dag SV
MP9 (Sand Dashed) 0,030 kr 25 markets 0% 897 /dag SV
Negev (Raw Ceramic) 0,030 kr 21 markets 0% 1.4K /dag SV
Nova (Mandrel) 0,030 kr 24 markets -14.3% 928 /dag SV
Nova (Currents) 0,030 kr 19 markets 0% 2.0K /dag SV
Nova (Marsh Grass) 0,030 kr 20 markets 0% 1.5K /dag SV
Nova (Predator) 0,030 kr 25 markets -29.8% 809 /dag SV
P250 (Facility Draft) 0,030 kr 24 markets 0% 986 /dag SV
P250 (Sleet) 0,030 kr 22 markets 0% 3.5K /dag SV
P250 (Copper Oxide) 0,030 kr 22 markets 0% 1.4K /dag SV
P250 (Plum Netting) 0,030 kr 22 markets 0% 1.8K /dag SV
P90 (Desert Halftone) 0,030 kr 20 markets 0% 1.5K /dag SV
P90 (Blue Tac) 0,030 kr 21 markets 0% 1.8K /dag SV
P90 (Sand Spray) 0,030 kr 24 markets 0% 1.1K /dag SV
R8 Revolver (Mauve Aside) 0,030 kr 20 markets 0% 2.0K /dag SV
R8 Revolver (Cobalt Grip) 0,030 kr 21 markets 0% 1.9K /dag SV
Sawed-Off (Runoff) 0,030 kr 18 markets 0% 1.2K /dag SV
Sawed-Off (Crimson Batik) 0,030 kr 20 markets 0% 2.4K /dag SV
SCAR-20 (Zinc) 0,030 kr 21 markets 0% 2.3K /dag SV
SCAR-20 (Short Ochre) 0,030 kr 21 markets 0% 3.5K /dag SV
SCAR-20 (Sand Mesh) 0,030 kr 25 markets -25% 982 /dag SV
SG 553 (Safari Print) 0,030 kr 21 markets 0% 2.2K /dag SV
SG 553 (Night Camo) 0,030 kr 22 markets 0% 2.1K /dag SV
SSG 08 (Sans Comic) 0,030 kr 20 markets 0% 2.0K /dag SV
SSG 08 (Green Ceramic) 0,030 kr 21 markets 0% 1.6K /dag SV
SSG 08 (Grey Smoke) 0,030 kr 21 markets 0% 1.6K /dag SV
Zeus x27 (Swamp DDPAT) 0,030 kr 20 markets 0% 1.7K /dag SV
Tec-9 (Raw Ceramic) 0,030 kr 21 markets 0% 1.3K /dag SV
Tec-9 (Blue Blast) 0,030 kr 24 markets 0% 2.7K /dag SV
Tec-9 (Army Mesh) 0,030 kr 25 markets +50% 862 /dag SV
UMP-45 (Facility Dark) 0,030 kr 22 markets 0% 1.1K /dag SV
UMP-45 (Green Swirl) 0,030 kr 21 markets 0% 2.1K /dag
AUG (Commando Company) SV 2.0K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 22
PP-Bizon (Wood Block Camo) SV 1.4K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 1.4K 19
PP-Bizon (Bizoom) SV 2.0K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 21
PP-Bizon (Thermal Currents) SV 2.8K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.8K 21
CZ75-Auto (Honey Paisley) SV 2.8K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 2.8K 19
CZ75-Auto (Pink Pearl) SV 1.6K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 1.6K 19
Dual Berettas (BorDeux) SV 1.9K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 1.9K 22
Dual Berettas (Silver Pour) SV 2.6K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.6K 21
FAMAS (Byproduct) SV 2.6K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.6K 21
FAMAS (Palm) SV 1.8K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 19
Five-SeveN (Coolant) SV 1.6K/dag · 24 marknader 0,030 kr -28.6% 1.6K 24
Five-SeveN (Autumn Thicket) SV 1.9K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 1.9K 19
G3SG1 (Desert Storm) SV 1.4K/dag · 24 marknader 0,030 kr -50% 1.4K 24
G3SG1 (Red Jasper) SV 1.8K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 20
G3SG1 (Green Cell) SV 1.3K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.3K 21
Galil AR (Grey Smoke) SV 1.8K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 21
M249 (Sleet) SV 2.7K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 2.7K 19
M249 (Sage Camo) SV 1.5K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 1.5K 19
MAC-10 (Bronzer) SV 2.3K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.3K 21
MAC-10 (Storm Camo) SV 2.0K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 19
MAG-7 (Copper Oxide) SV 1.9K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 1.9K 20
MP5-SD (Lime Hex) SV 2.6K/dag · 22 marknader 0,030 kr +50% 2.6K 22
MP7 (Short Ochre) SV 2.0K/dag · 23 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 23
MP7 (Army Recon) SV 1.3K/dag · 28 marknader 0,030 kr +50% 1.3K 28
MP9 (Buff Blue) SV 3.2K/dag · 24 marknader 0,030 kr 0% 3.2K 24
MP9 (Multi-Terrain) SV 1.8K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 22
MP9 (Pine) SV 1.5K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.5K 21
MP9 (Dizzy) SV 2.2K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 2.2K 20
MP9 (Bee-Tron) SV 2.6K/dag · 23 marknader 0,030 kr 0% 2.6K 23
MP9 (Sand Dashed) SV 897/dag · 25 marknader 0,030 kr 0% 897 25
Negev (Raw Ceramic) SV 1.4K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.4K 21
Nova (Mandrel) SV 928/dag · 24 marknader 0,030 kr -14.3% 928 24
Nova (Currents) SV 2.0K/dag · 19 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 19
Nova (Marsh Grass) SV 1.5K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 1.5K 20
Nova (Predator) SV 809/dag · 25 marknader 0,030 kr -29.8% 809 25
P250 (Facility Draft) SV 986/dag · 24 marknader 0,030 kr 0% 986 24
P250 (Sleet) SV 3.5K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 3.5K 22
P250 (Copper Oxide) SV 1.4K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 1.4K 22
P250 (Plum Netting) SV 1.8K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 22
P90 (Desert Halftone) SV 1.5K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 1.5K 20
P90 (Blue Tac) SV 1.8K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.8K 21
P90 (Sand Spray) SV 1.1K/dag · 24 marknader 0,030 kr 0% 1.1K 24
R8 Revolver (Mauve Aside) SV 2.0K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 20
R8 Revolver (Cobalt Grip) SV 1.9K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.9K 21
Sawed-Off (Runoff) SV 1.2K/dag · 18 marknader 0,030 kr 0% 1.2K 18
Sawed-Off (Crimson Batik) SV 2.4K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 2.4K 20
SCAR-20 (Zinc) SV 2.3K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.3K 21
SCAR-20 (Short Ochre) SV 3.5K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 3.5K 21
SCAR-20 (Sand Mesh) SV 982/dag · 25 marknader 0,030 kr -25% 982 25
SG 553 (Safari Print) SV 2.2K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.2K 21
SG 553 (Night Camo) SV 2.1K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 2.1K 22
SSG 08 (Sans Comic) SV 2.0K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 2.0K 20
SSG 08 (Green Ceramic) SV 1.6K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.6K 21
SSG 08 (Grey Smoke) SV 1.6K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.6K 21
Zeus x27 (Swamp DDPAT) SV 1.7K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0% 1.7K 20
Tec-9 (Raw Ceramic) SV 1.3K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 1.3K 21
Tec-9 (Blue Blast) SV 2.7K/dag · 24 marknader 0,030 kr 0% 2.7K 24
Tec-9 (Army Mesh) SV 862/dag · 25 marknader 0,030 kr +50% 862 25
UMP-45 (Facility Dark) SV 1.1K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0% 1.1K 22
UMP-45 (Green Swirl) SV 2.1K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0% 2.1K 21 Price = cheapest fee-included ask across markets · Sold/day = trades across all tracked markets · Hur vi prissätter →
Billigaste CS2-skinsen: the guide
Vad som faktiskt ligger på prisgolvet
Det riktiga golvet består av Consumer Grade (vitt) och Industrial Grade (ljusblått), de två lägsta vapensällsyntheterna, som inte droppar från lådor utan kommer från veckodroppar och en handfull baskollektioner. Många av dem säljs till Steam Community Markets minimum på $0.03, och de allra billigaste är oftast Battle-Scarred-versioner med hög float plus lågnivå-graffiti. Eftersom de här nivåerna produceras i enorma volymer och har svag efterfrågan rör sig priset knappt över marknadsminimum. Knivar och handskar dyker aldrig upp här; marknadens botten är nästan helt vanliga gevärs-, pistol- och SMG-skinn.
Varför slitage (float) avgör vilket exemplar som är billigast
Varje skin bär ett floatvärde från 0.00 till 1.00 som mappar mot fem exteriors: Factory New (0.00-0.07), Minimal Wear (0.07-0.15), Field-Tested (0.15-0.38), Well-Worn (0.38-0.45) och Battle-Scarred (0.45-1.00). För samma finish är Battle-Scarred-exemplar nästan alltid billigast eftersom mönstret ser mest repat och blekt ut. När du jagar absolut lägsta pris på ett visst skin, sortera till listningen med högst float i Battle-Scarred. Float-glappet mellan exteriors är också skälet till att en enda finish kan spänna över ett brett intervall men ändå vara ett budgetval.
Hur billiga skinn matar trade-up-kontrakt
Ett trade-up-kontrakt förbrukar exakt 10 skinn av samma sällsynthet och ger ut ett skin av nästa grad upp, vilket är huvudskälet till att traders köper billiga inputs i mängd. De 10 inputsen kan komma från olika kollektioner, och outputen dras från en av de kollektionernas högre nivå, viktat efter hur många av dina inputs som kom från varje kollektion. Outputens float är genomsnittet av dina 10 inputs float, sedan omskalat till output-skinnets eget min-max-floatintervall, så låga floats trycker mot ett renare resultat. StatTrak-kontrakt kräver att alla 10 inputs är StatTrak, och Covert är taket: du kan inte trade-uppa till knivar eller handskar.
Billiga skinn som baser för sticker-crafts
Sticker-crafts applicerar stickers på ett basskinn, och när en sticker väl är placerad kan den inte flyttas, bara skrapas bort och förstöras. Craftare väljer medvetet billiga, enkla baser så att värdet och den visuella identiteten i craften kommer från stickersen, inte vapenfinishen. Ett vanligt grepp är en enfärgad eller högfloat Consumer-bas ihop med matchande stickers, vilket håller ingångskostnaden låg medan sticker-placeringen gör jobbet. Själva basen stannar nära golvpriset, så den enda riktiga utgiften är stickersen du satsar.
Säljbarhet, avgifter och trade holds
Billiga skinn är väldigt likvida på Steam Community Market eftersom utbudet är djupt, men Steams sammanlagda avgift på runt 15% (en Steam-avgift på 5% plus en CS2-spelavgift på 10%) gör att en säljare av ett $0.03-föremål får nästan ingenting. Föremål du fått via ett byte eller ett marknadsköp låses av en 7-dagars trade hold innan de kan flyttas igen, vilket spelar roll när du samlar trade-up-foder. Steam Wallet-medel från försäljningar går inte heller att ta ut, bara att spendera på plattformen. I praktiken bör du behandla skinn under en dollar som inventory och craft-material snarare än en återförsäljningskälla.
Vad budgetskinn är genuint bra till
Utöver trade-up-foder och craft-baser är den ärligaste användningen av billiga skinn att fylla en loadout så att varje vapen i din köpmeny ser genomtänkt ut för några dollar totalt. De är också ett lågriskssätt att lära sig inspect-, float- och sticker-mekaniken innan du lägger pengar på Restricted- eller Covert-föremål. Att köpa många vanliga skinn för att jaga en lönsam trade-up går, men landar oftast på nollresultat eller förlust om du inte siktar på en specifik kollektion där output-värdena tydligt överstiger input-kostnaden. Det pålitliga värdet är nytta, inte värdestegring.
Vilket är det billigaste CS2-skinnet?
Många Consumer Grade-skinn säljs till Steam Community Markets minimum på $0.03, så det finns inget enda billigaste skin; de lägsta listningarna är oftast vanliga finisher i Battle-Scarred med hög float och lågnivå-graffiti, och vilket exakt skin som är billigast skiftar med utbudet.
Varför kostar vissa CS2-skinn bara några cent?
De är de lägsta sällsynthetsgraderna (Consumer och Industrial Grade), som droppar i enorma volymer från veckospel och baskollektioner i stället för lådor, så utbudet överstiger efterfrågan med råge och priset ligger på marknadsgolvet.
Kommer de billigaste skinnen från lådor?
Nej. Lådor innehåller bara Mil-Spec och uppåt, med dokumenterade odds på 79.92% Mil-Spec, 15.98% Restricted, 3.20% Classified, 0.64% Covert och 0.26% för ett rare special-föremål; Consumer- och Industrial-skinn kommer från droppar och kollektioner i stället.
Kan jag tjäna pengar på att trade-uppa billiga skinn?
Sällan. En trade-up gör 10 inputs av samma sällsynthet till ett skin av nästa grad, men outputen beror på vilka kollektioner du använde och den genomsnittliga floaten, så de flesta kontrakt går jämnt ut eller med förlust om du inte specifikt siktar på en kollektion där de högre nivåernas outputs är värda mer än dina inputs.
Går billiga skinn att byta och sälja?
Ja, men allt som tagits emot via ett byte eller köpts på marknaden bär en 7-dagars trade hold innan det kan flyttas igen, och Steams avgift på runt 15% gör att försäljning av ett skin på några cent ger nästan ingenting tillbaka.
Vad är bästa användningen för billiga CS2-skinn?
Använd dem som foder till trade-up-kontrakt, som billiga baser för sticker-crafts, eller för att fylla ut en hel loadout så att varje vapen har ett skin; deras värde är praktisk nytta, inte återförsäljning eller värdestegring.