CS2 Begränsade skins
Begränsad är den lila klassen, mellanskiktet bland vapenskins. Fynden är vanliga, så priserna håller sig låga och det finns gott om rena, användbara utseenden.
Sorterade efter handelsvolym. Öppna valfritt skin för att jämföra marknader och hitta den billigaste listningen.
All 60 skins
Uppdaterad för 14 h sedan
M4A1-S (Icarus Fell) 3 807,59 kr 26 markets -13.2% 65 /dag SV
Desert Eagle (Blaze) 5 434,95 kr 23 markets -9% 99 /dag SV ST
AK-47 (Slate) 27,09 kr 29 markets +0.7% 6.6K /dag SV
Glock-18 (Fade) 12 136,39 kr 23 markets -16.8% 18 /dag SV ST
USP-S (Cyrex) 26,51 kr 29 markets -11.6% 2.7K /dag SV
AK-47 (Midnight Laminate) 19,40 kr 25 markets +3.3% 3.7K /dag SV ST
AWP (Atheris) 28,29 kr 27 markets -7.6% 5.6K /dag SV ST
MAC-10 (Sakkaku) 2,31 kr 25 markets -17.8% 1.7K /dag SV
AK-47 (Breakthrough) 16,15 kr 23 markets -0.5% 3.5K /dag SV ST
M4A1-S (Emphorosaur-S) 3,41 kr 26 markets +4% 4.0K /dag SV ST
M4A4 (Spider Lily) 42,53 kr 28 markets -2.9% 1.9K /dag SV ST
M4A1-S (Electrum) 5,58 kr 23 markets -13.5% 3.1K /dag SV ST
M4A1-S (Liquidation) 7,22 kr 25 markets +1.9% 2.7K /dag SV ST
M4A1-S (Flashback) 22,87 kr 28 markets -7.3% 1.4K /dag SV
Glock-18 (Nuclear Garden) 12,84 kr 26 markets +1.4% 2.1K /dag SV ST
AK-47 (Blue Laminate) 113,86 kr 29 markets -1.4% 2.1K /dag SV ST
M4A1-S (Night Terror) 4,11 kr 29 markets -15.6% 4.4K /dag SV ST
Glock-18 (Dragon Tattoo) 710,52 kr 26 markets -18.2% 175 /dag SV
Desert Eagle (Mulberry) 7,02 kr 26 markets -7% 2.0K /dag SV
MP7 (Fade) 56,98 kr 27 markets -11.6% 2.4K /dag SV ST
AK-47 (Orbit Mk01) 204,44 kr 29 markets -2.7% 1.1K /dag SV ST
USP-S (Ticket to Hell) 4,21 kr 28 markets -17.2% 4.0K /dag SV ST
MP7 (Amberline) 4,51 kr 24 markets +0.6% 1.1K /dag SV
USP-S (Royal Guard) 3,81 kr 26 markets -2.7% 1.3K /dag SV ST
Glock-18 (Block-18) 2,91 kr 25 markets -8.9% 3.8K /dag SV
AWP (Exothermic) 20,22 kr 25 markets -7.7% 2.4K /dag SV ST
Desert Eagle (Firebreathing) 5,52 kr 26 markets -10.6% 4.4K /dag SV ST
PP-Bizon (Space Cat) 4,21 kr 29 markets -15.5% 773 /dag SV ST
AWP (PAW) 17,23 kr 28 markets +3.2% 4.0K /dag SV ST
MP9 (Mount Fuji) 40,33 kr 28 markets -13.9% 1.1K /dag SV ST
Glock-18 (Weasel) 9,53 kr 27 markets -6.8% 953 /dag SV ST
M4A1-S (Bright Water) 305,86 kr 26 markets -1.4% 408 /dag SV ST
M4A4 (Evil Daimyo) 22,48 kr 28 markets -4.7% 2.6K /dag SV ST
Desert Eagle (Trigger Discipline) 4,57 kr 29 markets -15.4% 2.4K /dag SV
Desert Eagle (Emerald Jörmungandr) 3 432,83 kr 24 markets -14.6% 30 /dag SV ST
AWP (Worm God) 18,46 kr 28 markets +2% 2.3K /dag SV
Tec-9 (Whiteout) 9,33 kr 26 markets -10.8% 1.2K /dag SV ST
Five-SeveN (Boost Protocol) 27,69 kr 27 markets +2.4% 971 /dag SV ST
Galil AR (Galigator) 4,61 kr 25 markets -10.7% 1.0K /dag SV ST
XM1014 (Zombie Offensive) 3,81 kr 28 markets -16.6% 1.1K /dag SV
MP9 (Arctic Tri-Tone) 19,56 kr 25 markets -10.4% 995 /dag SV
USP-S (Sleeping Potion) 5,82 kr 23 markets -24.7% 2.0K /dag SV
M4A1-S (Nitro) 3,51 kr 29 markets +4% 3.5K /dag SV ST
MP9 (Urban Sovereign) 4,52 kr 24 markets -4.8% 817 /dag SV ST
G3SG1 (Dream Glade) 3,01 kr 27 markets -17.5% 786 /dag SV ST
Glock-18 (Umbral Rabbit) 2,61 kr 25 markets -11.1% 2.2K /dag SV ST
AWP (Exoskeleton) 31,10 kr 28 markets -3.8% 2.3K /dag SV
M4A1-S (Glitched Paint) 10,12 kr 24 markets -8.2% 2.3K /dag SV
AWP (POP AWP) 52,26 kr 25 markets -5.3% 1.1K /dag SV ST
M4A1-S (Basilisk) 57,58 kr 27 markets -13.2% 1.7K /dag SV
FAMAS (Styx) 81,46 kr 25 markets -13.1% 389 /dag SV ST
MP7 (Just Smile) 2,51 kr 26 markets -11% 1.3K /dag SV ST
M4A4 (Turbine) 9,13 kr 25 markets +1.4% 1.6K /dag SV
Glock-18 (Trace Lock) 6,32 kr 23 markets -8.7% 1.6K /dag SV
M4A4 (Sheet Lightning) 4,51 kr 26 markets -5.4% 1.3K /dag SV ST
Desert Eagle (Crimson Web) 82,86 kr 28 markets -10.4% 2.0K /dag SV
AWP (Pit Viper) 7,52 kr 27 markets 0% 1.7K /dag SV ST
FAMAS (ZX Spectron) 17,76 kr 28 markets -6.3% 757 /dag SV ST
SSG 08 (Rapid Transit) 8,23 kr 25 markets +6.9% 1.1K /dag SV ST
AWP (Phobos) 17,66 kr 28 markets -2.9% 1.8K /dag
M4A1-S (Icarus Fell) SV 65/dag · 26 marknader 3 807,59 kr -13.2% 65 26
Desert Eagle (Blaze) SV 99/dag · 23 marknader 5 434,95 kr -9% 99 23
AK-47 (Slate) ST SV 6.6K/dag · 29 marknader 27,09 kr +0.7% 6.6K 29
Glock-18 (Fade) SV 18/dag · 23 marknader 12 136,39 kr -16.8% 18 23
USP-S (Cyrex) ST SV 2.7K/dag · 29 marknader 26,51 kr -11.6% 2.7K 29
AK-47 (Midnight Laminate) SV 3.7K/dag · 25 marknader 19,40 kr +3.3% 3.7K 25
AWP (Atheris) ST SV 5.6K/dag · 27 marknader 28,29 kr -7.6% 5.6K 27
MAC-10 (Sakkaku) ST SV 1.7K/dag · 25 marknader 2,31 kr -17.8% 1.7K 25
AK-47 (Breakthrough) SV 3.5K/dag · 23 marknader 16,15 kr -0.5% 3.5K 23
M4A1-S (Emphorosaur-S) ST SV 4.0K/dag · 26 marknader 3,41 kr +4% 4.0K 26
M4A4 (Spider Lily) ST SV 1.9K/dag · 28 marknader 42,53 kr -2.9% 1.9K 28
M4A1-S (Electrum) ST SV 3.1K/dag · 23 marknader 5,58 kr -13.5% 3.1K 23
M4A1-S (Liquidation) ST SV 2.7K/dag · 25 marknader 7,22 kr +1.9% 2.7K 25
M4A1-S (Flashback) ST SV 1.4K/dag · 28 marknader 22,87 kr -7.3% 1.4K 28
Glock-18 (Nuclear Garden) SV 2.1K/dag · 26 marknader 12,84 kr +1.4% 2.1K 26
AK-47 (Blue Laminate) ST SV 2.1K/dag · 29 marknader 113,86 kr -1.4% 2.1K 29
M4A1-S (Night Terror) ST SV 4.4K/dag · 29 marknader 4,11 kr -15.6% 4.4K 29
Glock-18 (Dragon Tattoo) ST SV 175/dag · 26 marknader 710,52 kr -18.2% 175 26
Desert Eagle (Mulberry) SV 2.0K/dag · 26 marknader 7,02 kr -7% 2.0K 26
MP7 (Fade) SV 2.4K/dag · 27 marknader 56,98 kr -11.6% 2.4K 27
AK-47 (Orbit Mk01) ST SV 1.1K/dag · 29 marknader 204,44 kr -2.7% 1.1K 29
USP-S (Ticket to Hell) ST SV 4.0K/dag · 28 marknader 4,21 kr -17.2% 4.0K 28
MP7 (Amberline) ST SV 1.1K/dag · 24 marknader 4,51 kr +0.6% 1.1K 24
USP-S (Royal Guard) SV 1.3K/dag · 26 marknader 3,81 kr -2.7% 1.3K 26
Glock-18 (Block-18) ST SV 3.8K/dag · 25 marknader 2,91 kr -8.9% 3.8K 25
AWP (Exothermic) SV 2.4K/dag · 25 marknader 20,22 kr -7.7% 2.4K 25
Desert Eagle (Firebreathing) ST SV 4.4K/dag · 26 marknader 5,52 kr -10.6% 4.4K 26
PP-Bizon (Space Cat) ST SV 773/dag · 29 marknader 4,21 kr -15.5% 773 29
AWP (PAW) ST SV 4.0K/dag · 28 marknader 17,23 kr +3.2% 4.0K 28
MP9 (Mount Fuji) ST SV 1.1K/dag · 28 marknader 40,33 kr -13.9% 1.1K 28
Glock-18 (Weasel) ST SV 953/dag · 27 marknader 9,53 kr -6.8% 953 27
M4A1-S (Bright Water) ST SV 408/dag · 26 marknader 305,86 kr -1.4% 408 26
M4A4 (Evil Daimyo) ST SV 2.6K/dag · 28 marknader 22,48 kr -4.7% 2.6K 28
Desert Eagle (Trigger Discipline) ST SV 2.4K/dag · 29 marknader 4,57 kr -15.4% 2.4K 29
Desert Eagle (Emerald Jörmungandr) SV 30/dag · 24 marknader 3 432,83 kr -14.6% 30 24
AWP (Worm God) ST SV 2.3K/dag · 28 marknader 18,46 kr +2% 2.3K 28
Tec-9 (Whiteout) SV 1.2K/dag · 26 marknader 9,33 kr -10.8% 1.2K 26
Five-SeveN (Boost Protocol) ST SV 971/dag · 27 marknader 27,69 kr +2.4% 971 27
Galil AR (Galigator) ST SV 1.0K/dag · 25 marknader 4,61 kr -10.7% 1.0K 25
XM1014 (Zombie Offensive) ST SV 1.1K/dag · 28 marknader 3,81 kr -16.6% 1.1K 28
MP9 (Arctic Tri-Tone) SV 995/dag · 25 marknader 19,56 kr -10.4% 995 25
USP-S (Sleeping Potion) SV 2.0K/dag · 23 marknader 5,82 kr -24.7% 2.0K 23
M4A1-S (Nitro) SV 3.5K/dag · 29 marknader 3,51 kr +4% 3.5K 29
MP9 (Urban Sovereign) ST SV 817/dag · 24 marknader 4,52 kr -4.8% 817 24
G3SG1 (Dream Glade) ST SV 786/dag · 27 marknader 3,01 kr -17.5% 786 27
Glock-18 (Umbral Rabbit) ST SV 2.2K/dag · 25 marknader 2,61 kr -11.1% 2.2K 25
AWP (Exoskeleton) ST SV 2.3K/dag · 28 marknader 31,10 kr -3.8% 2.3K 28
M4A1-S (Glitched Paint) SV 2.3K/dag · 24 marknader 10,12 kr -8.2% 2.3K 24
AWP (POP AWP) SV 1.1K/dag · 25 marknader 52,26 kr -5.3% 1.1K 25
M4A1-S (Basilisk) ST SV 1.7K/dag · 27 marknader 57,58 kr -13.2% 1.7K 27
FAMAS (Styx) SV 389/dag · 25 marknader 81,46 kr -13.1% 389 25
MP7 (Just Smile) ST SV 1.3K/dag · 26 marknader 2,51 kr -11% 1.3K 26
M4A4 (Turbine) ST SV 1.6K/dag · 25 marknader 9,13 kr +1.4% 1.6K 25
Glock-18 (Trace Lock) SV 1.6K/dag · 23 marknader 6,32 kr -8.7% 1.6K 23
M4A4 (Sheet Lightning) SV 1.3K/dag · 26 marknader 4,51 kr -5.4% 1.3K 26
Desert Eagle (Crimson Web) ST SV 2.0K/dag · 28 marknader 82,86 kr -10.4% 2.0K 28
AWP (Pit Viper) SV 1.7K/dag · 27 marknader 7,52 kr 0% 1.7K 27
FAMAS (ZX Spectron) ST SV 757/dag · 28 marknader 17,76 kr -6.3% 757 28
SSG 08 (Rapid Transit) ST SV 1.1K/dag · 25 marknader 8,23 kr +6.9% 1.1K 25
AWP (Phobos) ST SV 1.8K/dag · 28 marknader 17,66 kr -2.9% 1.8K 28 Price = cheapest fee-included ask across markets · Sold/day = trades across all tracked markets · Hur vi prissätter →
CS2 Begränsade skins: the guide
Var Restricted ligger på sällsynthetsstegen
Restricted är den lila graden, det tredje steget i vapenskinnens färgsystem. Ovanför ligger Mil-Spec (blå), sedan Classified (rosa), sedan Covert (röd), med rare special-föremål (knivar och handskar) utanför vapenstegen. Restricted är den praktiska mellannivån: ett tydligt kliv upp i finishkvalitet från blå Mil-Spec, men en bra bit under prisskuttet som börjar vid rosa Classified. De flesta lådor och kollektioner innehåller flera Restricted-skinn, så graden täcker ett brett spann av vapen och stilar.
Varför de flesta Restricted-skinn förblir billiga
Lådornas droppodds sätter Restricted på 15.98% per öppning, näst efter Mil-Spec på 79.92%. Den höga droppfrekvensen betyder ett tungt, stadigt utbud, så merparten av Restricted-skinnen lägger sig nära Steam Community Markets minimum och rör sig sällan långt därifrån. Efterfrågan är bred men grund: gott om spelare vill ha ett rent lila skin, men få betalar en premie när ett liknande utseende är en låda bort. Resultatet är en djup pool av användbara, snygga finisher tillgängliga för en mycket liten slant.
Restricted-skinn som trade-up-inputs
Ett trade-up-kontrakt tar 10 skinn av samma grad och ger ett skin av nästa grad upp, så 10 Restricted-inputs ger en enda Classified. Outputens exterior sätts av den genomsnittliga floaten av dina 10 inputs, skalat till resultatskinnets eget slitageintervall, vilket är skälet till att låga floats är eftertraktade för trade-ups. Eftersom billiga Restricted-skinn är rikligt förekommande är de det standardmässiga, billiga bränslet för att farma Classified-outputs. Kontraktet flyttar bara en grad åt gången, så Restricted kan inte hoppa direkt till Covert.
Vad som ibland gör ett Restricted-skin värdefullt
Inom graden drivs priset av exterior och float först: ett Factory New- eller lågfloat-exemplar av en eftertraktad finish kan kosta många gånger en sliten Field-Tested av samma skin. StatTrak-versioner lägger till en separat premie eftersom de är långt sällsyntare än standardvarianten. De största topparna kommer från applicerade sällsynta stickers, särskilt holos och craft-kombos från gamla turneringar, som kan göra basskinnets värde litet i jämförelse. En handfull finisher tjänar också på eftertraktade paint seed-mönster, men mönster spelar bara roll på skinn där seeden synligt ändrar utseendet.
Float, exterior och StatTrak inom ett Restricted-skin
Varje Restricted-skin har sitt eget float-tak, så inte alla når Factory New; vissa spawnar bara från Minimal Wear eller sämre, vilket ändrar hur rent det billigaste exemplaret kan se ut. Som köpare jämför du samma finish över olika exteriors, där lägre float betyder en renare yta och oftast ett högre pris. StatTrak lägger till en kill-räknare och en prispremie men är i övrigt den identiska finishen. Att läsa floaten och exteriorn på en specifik listning säger mer om dess verkliga värde än gradetiketten ensam.
Restricted jämfört med graderna runt omkring
Mot Mil-Spec bär Restricted-skinn generellt mer detaljerade finisher och en aning mer status, men båda graderna förblir prisvärda tack vare höga droppfrekvenser. Mot Classified handlar glappet om utbud: Classified droppar på bara 3.20%, ungefär en femtedel så ofta som Restricted, vilket är kärnskälet till att Classified-priser ligger mycket högre. Vill du ha ett plånboksvänligt skin som ändå ser medvetet ut snarare än default är Restricted oftast bästa prisvärdhetsbandet innan priserna klättrar på den rosa nivån.
Vad betyder Restricted (lila) i CS2?
Restricted är den lila vapenskinnsgraden, mellannivån som ligger över Mil-Spec (blå) och under Classified (rosa) och Covert (röd). Den signalerar en bättre finish än vanliga blå skinn utan de högre gradernas bristpremie.
Vilka odds är det att få ett Restricted-skin från en låda?
Restricted-skinn droppar på 15.98% per lådöppning. Det gör dem till den näst vanligaste dragningen efter Mil-Spec på 79.92%, vilket är varför utbudet är högt och priserna låga.
Hur många Restricted-skinn behöver du för en trade-up?
Tio. Ett trade-up-kontrakt tar 10 skinn av samma grad och ger ett skin av nästa grad upp, så 10 Restricted-inputs ger en enda Classified. Outputens exterior baseras på den genomsnittliga floaten av de 10 inputsen.
Varför är de flesta Restricted-skinn så billiga?
För att droppfrekvensen på 15.98% skapar ett stort, konstant utbud medan efterfrågan är bred men inte djup. De flesta exemplar lägger sig nära Steam-marknadens minimum, så ett rent Restricted-skin kostar ofta väldigt lite.
Kan ett Restricted-skin någonsin vara dyrt?
Ja. Lågfloat- eller Factory New-exemplar av populära finisher, StatTrak-versioner, eftertraktade paint seeds och framför allt sällsynta applicerade stickers kan trycka ett Restricted-skin långt över dess baspris.
Är Restricted-skinn ett bra budgetval?
De är ett av de bästa prisvärdhetsbanden i CS2. Du får en mer detaljerad finish än default- eller Mil-Spec-skinn för en bråkdel av Classified- eller Covert-priserna, med ett djupt urval av vapen att välja mellan.