Bästa CS2-skinsen under $5
De mest handlade Counter-Strike 2-skinsen prissatta under $5, rankade efter efterfrågan snarare än bara lägsta siffra. Det här är skinsen folk faktiskt köper på en liten budget.
Öppna valfritt skin för att jämföra marknader och knipa den billigaste listningen inom budget.
Top 60
Uppdaterad för 16 h sedan
AK-47 (Ice Coaled) Sekretessbelagd 32,70 kr 27 markets +2.2% 5.8K /dag SV ST
AK-47 (Slate) Begränsad 27,09 kr 29 markets +0.7% 6.6K /dag SV ST
M4A1-S (Black Lotus) Sekretessbelagd 22,67 kr 26 markets -2.4% 6.4K /dag SV ST
USP-S (Cyrex) Begränsad 26,51 kr 29 markets -11.6% 2.7K /dag SV
AWP (Green Energy) Sekretessbelagd 27,49 kr 26 markets -10.9% 3.0K /dag SV ST
Glock-18 (Shinobu) Sekretessbelagd 35,31 kr 26 markets -2.2% 6.4K /dag SV
AK-47 (Midnight Laminate) Begränsad 19,40 kr 25 markets +3.3% 3.7K /dag SV
AK-47 (Nouveau Rouge) Sekretessbelagd 42,84 kr 25 markets -0.9% 4.4K /dag SV
M4A1-S (Solitude) Sekretessbelagd 9,83 kr 24 markets +1.4% 3.9K /dag SV ST
AWP (Atheris) Begränsad 28,29 kr 27 markets -7.6% 5.6K /dag SV ST
MAC-10 (Sakkaku) Begränsad 2,31 kr 25 markets -17.8% 1.7K /dag SV ST
AWP (Ice Coaled) Sekretessbelagd 30,17 kr 25 markets -9.6% 4.2K /dag SV ST
M4A1-S (Nightmare) Sekretessbelagd 47,05 kr 27 markets -1.2% 4.4K /dag SV
Desert Eagle (Tilted) Industriklass 0,803 kr 25 markets -6.7% 3.1K /dag SV
AK-47 (Breakthrough) Begränsad 16,15 kr 23 markets -0.5% 3.5K /dag SV ST
AK-47 (Searing Rage) Sekretessbelagd 30,70 kr 26 markets -6.3% 5.3K /dag SV ST
M4A1-S (Emphorosaur-S) Begränsad 3,41 kr 26 markets +4% 4.0K /dag SV ST
Dual Berettas (Melondrama) Sekretessbelagd 44,64 kr 27 markets -16.5% 1.2K /dag SV ST
M4A4 (Spider Lily) Begränsad 42,53 kr 28 markets -2.9% 1.9K /dag SV ST
AK-47 (The Outsiders) Sekretessbelagd 43,14 kr 24 markets +1.1% 3.1K /dag SV ST
M4A1-S (Electrum) Begränsad 5,58 kr 23 markets -13.5% 3.1K /dag SV ST
Desert Eagle (Mecha Industries) Sekretessbelagd 38,92 kr 27 markets -7.6% 6.5K /dag SV ST
AWP (Duality) Sekretessbelagd 16,95 kr 26 markets -9.2% 5.5K /dag SV ST
MP7 (Abyssal Apparition) Sekretessbelagd 35,71 kr 27 markets -15.2% 1.2K /dag SV ST
FAMAS (Rapid Eye Movement) Sekretessbelagd 38,92 kr 27 markets -17.4% 1.3K /dag SV ST
USP-S (Silent Shot) Militärklass 1,65 kr 25 markets -14.3% 5.1K /dag SV ST
M4A1-S (Liquidation) Begränsad 7,22 kr 25 markets +1.9% 2.7K /dag SV ST
M4A1-S (Flashback) Begränsad 22,87 kr 28 markets -7.3% 1.4K /dag SV ST
USP-S (Jawbreaker) Sekretessbelagd 24,78 kr 27 markets -4.2% 7.2K /dag SV
Glock-18 (Nuclear Garden) Begränsad 12,84 kr 26 markets +1.4% 2.1K /dag SV
Glock-18 (High Beam) Industriklass 0,100 kr 24 markets 0% 849 /dag SV ST
AK-47 (Elite Build) Militärklass 12,74 kr 29 markets +0.3% 3.2K /dag SV ST
M4A1-S (Night Terror) Begränsad 4,11 kr 29 markets -15.6% 4.4K /dag SV ST
USP-S (Cortex) Sekretessbelagd 27,29 kr 28 markets -6.4% 6.2K /dag SV ST
P250 (Kintsugi) Sekretessbelagd 31,80 kr 23 markets -11.5% 1.6K /dag SV
Glock-18 (Candy Apple) Militärklass 9,09 kr 28 markets -8.5% 1.4K /dag SV
Desert Eagle (Mulberry) Begränsad 7,02 kr 26 markets -7% 2.0K /dag SV ST
P90 (Deathgaze) Sekretessbelagd 32,03 kr 23 markets -6.3% 1.8K /dag SV ST
M4A4 (Magnesium) Militärklass 2,03 kr 27 markets -5.6% 1.1K /dag SV
Desert Eagle (Heat Treated) Sekretessbelagd 8,93 kr 26 markets -3.8% 2.5K /dag SV ST
USP-S (Ticket to Hell) Begränsad 4,21 kr 28 markets -17.2% 4.0K /dag SV ST
MP7 (Amberline) Begränsad 4,51 kr 24 markets +0.6% 1.1K /dag SV
M4A1-S (Stratosphere) Sekretessbelagd 23,07 kr 25 markets -22.5% 3.0K /dag SV ST
Five-SeveN (Dark Polymer) Militärklass 0,421 kr 23 markets -37.5% 733 /dag SV
USP-S (Royal Guard) Begränsad 3,81 kr 26 markets -2.7% 1.3K /dag SV
AK-47 (Wintergreen) Militärklass 4,21 kr 25 markets -0.7% 1.9K /dag SV ST
Glock-18 (Block-18) Begränsad 2,91 kr 25 markets -8.9% 3.8K /dag SV
AWP (Exothermic) Begränsad 20,22 kr 25 markets -7.7% 2.4K /dag SV ST
AK-47 (Phantom Disruptor) Sekretessbelagd 42,63 kr 29 markets -3.4% 3.7K /dag SV
Five-SeveN (Fraise Crane) Militärklass 1,30 kr 23 markets -6.9% 1.2K /dag SV ST
Zeus x27 (Olympus) Sekretessbelagd 22,47 kr 25 markets -11.4% 771 /dag SV ST
Desert Eagle (Firebreathing) Begränsad 5,52 kr 26 markets -10.6% 4.4K /dag SV ST
PP-Bizon (Space Cat) Begränsad 4,21 kr 29 markets -15.5% 773 /dag SV
AK-47 (Olive Polycam) Industriklass 0,702 kr 26 markets -9.5% 2.9K /dag SV ST
AWP (PAW) Begränsad 17,23 kr 28 markets +3.2% 4.0K /dag SV ST
MP9 (Mount Fuji) Begränsad 40,33 kr 28 markets -13.9% 1.1K /dag SV
Tec-9 (Bamboo Forest) Konsumentklass 43,84 kr 25 markets -37.8% 136 /dag SV ST
Glock-18 (Weasel) Begränsad 9,53 kr 27 markets -6.8% 953 /dag SV ST
M4A4 (Tooth Fairy) Sekretessbelagd 29,29 kr 28 markets -4.3% 3.7K /dag SV ST
MAC-10 (Ensnared) Militärklass 0,201 kr 26 markets -5% 1.4K /dag
AK-47 (Ice Coaled) ST SV Sekretessbelagd 5.8K/dag · 27 marknader 32,70 kr +2.2% 5.8K 27
AK-47 (Slate) ST SV Begränsad 6.6K/dag · 29 marknader 27,09 kr +0.7% 6.6K 29
M4A1-S (Black Lotus) ST SV Sekretessbelagd 6.4K/dag · 26 marknader 22,67 kr -2.4% 6.4K 26
USP-S (Cyrex) ST SV Begränsad 2.7K/dag · 29 marknader 26,51 kr -11.6% 2.7K 29
AWP (Green Energy) SV Sekretessbelagd 3.0K/dag · 26 marknader 27,49 kr -10.9% 3.0K 26
Glock-18 (Shinobu) ST SV Sekretessbelagd 6.4K/dag · 26 marknader 35,31 kr -2.2% 6.4K 26
AK-47 (Midnight Laminate) SV Begränsad 3.7K/dag · 25 marknader 19,40 kr +3.3% 3.7K 25
AK-47 (Nouveau Rouge) SV Sekretessbelagd 4.4K/dag · 25 marknader 42,84 kr -0.9% 4.4K 25
M4A1-S (Solitude) SV Sekretessbelagd 3.9K/dag · 24 marknader 9,83 kr +1.4% 3.9K 24
AWP (Atheris) ST SV Begränsad 5.6K/dag · 27 marknader 28,29 kr -7.6% 5.6K 27
MAC-10 (Sakkaku) ST SV Begränsad 1.7K/dag · 25 marknader 2,31 kr -17.8% 1.7K 25
AWP (Ice Coaled) ST SV Sekretessbelagd 4.2K/dag · 25 marknader 30,17 kr -9.6% 4.2K 25
M4A1-S (Nightmare) ST SV Sekretessbelagd 4.4K/dag · 27 marknader 47,05 kr -1.2% 4.4K 27
Desert Eagle (Tilted) SV Industriklass 3.1K/dag · 25 marknader 0,803 kr -6.7% 3.1K 25
AK-47 (Breakthrough) SV Begränsad 3.5K/dag · 23 marknader 16,15 kr -0.5% 3.5K 23
AK-47 (Searing Rage) ST SV Sekretessbelagd 5.3K/dag · 26 marknader 30,70 kr -6.3% 5.3K 26
M4A1-S (Emphorosaur-S) ST SV Begränsad 4.0K/dag · 26 marknader 3,41 kr +4% 4.0K 26
Dual Berettas (Melondrama) ST SV Sekretessbelagd 1.2K/dag · 27 marknader 44,64 kr -16.5% 1.2K 27
M4A4 (Spider Lily) ST SV Begränsad 1.9K/dag · 28 marknader 42,53 kr -2.9% 1.9K 28
AK-47 (The Outsiders) ST SV Sekretessbelagd 3.1K/dag · 24 marknader 43,14 kr +1.1% 3.1K 24
M4A1-S (Electrum) ST SV Begränsad 3.1K/dag · 23 marknader 5,58 kr -13.5% 3.1K 23
Desert Eagle (Mecha Industries) ST SV Sekretessbelagd 6.5K/dag · 27 marknader 38,92 kr -7.6% 6.5K 27
AWP (Duality) ST SV Sekretessbelagd 5.5K/dag · 26 marknader 16,95 kr -9.2% 5.5K 26
MP7 (Abyssal Apparition) ST SV Sekretessbelagd 1.2K/dag · 27 marknader 35,71 kr -15.2% 1.2K 27
FAMAS (Rapid Eye Movement) ST SV Sekretessbelagd 1.3K/dag · 27 marknader 38,92 kr -17.4% 1.3K 27
USP-S (Silent Shot) ST SV Militärklass 5.1K/dag · 25 marknader 1,65 kr -14.3% 5.1K 25
M4A1-S (Liquidation) ST SV Begränsad 2.7K/dag · 25 marknader 7,22 kr +1.9% 2.7K 25
M4A1-S (Flashback) ST SV Begränsad 1.4K/dag · 28 marknader 22,87 kr -7.3% 1.4K 28
USP-S (Jawbreaker) ST SV Sekretessbelagd 7.2K/dag · 27 marknader 24,78 kr -4.2% 7.2K 27
Glock-18 (Nuclear Garden) SV Begränsad 2.1K/dag · 26 marknader 12,84 kr +1.4% 2.1K 26
Glock-18 (High Beam) SV Industriklass 849/dag · 24 marknader 0,100 kr 0% 849 24
AK-47 (Elite Build) ST SV Militärklass 3.2K/dag · 29 marknader 12,74 kr +0.3% 3.2K 29
M4A1-S (Night Terror) ST SV Begränsad 4.4K/dag · 29 marknader 4,11 kr -15.6% 4.4K 29
USP-S (Cortex) ST SV Sekretessbelagd 6.2K/dag · 28 marknader 27,29 kr -6.4% 6.2K 28
P250 (Kintsugi) ST SV Sekretessbelagd 1.6K/dag · 23 marknader 31,80 kr -11.5% 1.6K 23
Glock-18 (Candy Apple) SV Militärklass 1.4K/dag · 28 marknader 9,09 kr -8.5% 1.4K 28
Desert Eagle (Mulberry) SV Begränsad 2.0K/dag · 26 marknader 7,02 kr -7% 2.0K 26
P90 (Deathgaze) ST SV Sekretessbelagd 1.8K/dag · 23 marknader 32,03 kr -6.3% 1.8K 23
M4A4 (Magnesium) ST SV Militärklass 1.1K/dag · 27 marknader 2,03 kr -5.6% 1.1K 27
Desert Eagle (Heat Treated) SV Sekretessbelagd 2.5K/dag · 26 marknader 8,93 kr -3.8% 2.5K 26
USP-S (Ticket to Hell) ST SV Begränsad 4.0K/dag · 28 marknader 4,21 kr -17.2% 4.0K 28
MP7 (Amberline) ST SV Begränsad 1.1K/dag · 24 marknader 4,51 kr +0.6% 1.1K 24
M4A1-S (Stratosphere) SV Sekretessbelagd 3.0K/dag · 25 marknader 23,07 kr -22.5% 3.0K 25
Five-SeveN (Dark Polymer) ST SV Militärklass 733/dag · 23 marknader 0,421 kr -37.5% 733 23
USP-S (Royal Guard) SV Begränsad 1.3K/dag · 26 marknader 3,81 kr -2.7% 1.3K 26
AK-47 (Wintergreen) SV Militärklass 1.9K/dag · 25 marknader 4,21 kr -0.7% 1.9K 25
Glock-18 (Block-18) ST SV Begränsad 3.8K/dag · 25 marknader 2,91 kr -8.9% 3.8K 25
AWP (Exothermic) SV Begränsad 2.4K/dag · 25 marknader 20,22 kr -7.7% 2.4K 25
AK-47 (Phantom Disruptor) ST SV Sekretessbelagd 3.7K/dag · 29 marknader 42,63 kr -3.4% 3.7K 29
Five-SeveN (Fraise Crane) SV Militärklass 1.2K/dag · 23 marknader 1,30 kr -6.9% 1.2K 23
Zeus x27 (Olympus) ST SV Sekretessbelagd 771/dag · 25 marknader 22,47 kr -11.4% 771 25
Desert Eagle (Firebreathing) ST SV Begränsad 4.4K/dag · 26 marknader 5,52 kr -10.6% 4.4K 26
PP-Bizon (Space Cat) ST SV Begränsad 773/dag · 29 marknader 4,21 kr -15.5% 773 29
AK-47 (Olive Polycam) SV Industriklass 2.9K/dag · 26 marknader 0,702 kr -9.5% 2.9K 26
AWP (PAW) ST SV Begränsad 4.0K/dag · 28 marknader 17,23 kr +3.2% 4.0K 28
MP9 (Mount Fuji) ST SV Begränsad 1.1K/dag · 28 marknader 40,33 kr -13.9% 1.1K 28
Tec-9 (Bamboo Forest) SV Konsumentklass 136/dag · 25 marknader 43,84 kr -37.8% 136 25
Glock-18 (Weasel) ST SV Begränsad 953/dag · 27 marknader 9,53 kr -6.8% 953 27
M4A4 (Tooth Fairy) ST SV Sekretessbelagd 3.7K/dag · 28 marknader 29,29 kr -4.3% 3.7K 28
MAC-10 (Ensnared) ST SV Militärklass 1.4K/dag · 26 marknader 0,201 kr -5% 1.4K 26 Price = cheapest fee-included ask across markets · Sold/day = trades across all tracked markets · Hur vi prissätter →
Bästa CS2-skinsen under $5: the guide
Vilken grad får du faktiskt under $5?
Bandet domineras av Mil-Spec (blå) skinn, som droppar på 79.92% och därför är den vanligaste och billigaste graden i en låda. Du hittar också ett brett urval av Restricted (lila) finisher, som droppar på 15.98%, plus enstaka Classified (rosa, 3.20%) köpta i Battle-Scarred eller Well-Worn float. Covert (röd, 0.64%) skinn och rare specials som knivar och handskar (0.26%) når aldrig det här priset, så en budget under $5 handlar om att välja den snyggaste blå eller lila finishen, inte en sällsynthetsnivå.
Att få mest utseende per dollar
Enfärgade, anodiserade och hydrografiska finisher håller uppe vid hög float eftersom de har lite exponerad metall att repa, så ett billigt Field-Tested-exemplar kan se nästan identiskt ut med ett Factory New. Skinn byggda kring stora målade eller tryckta motiv förlorar mest vid högt slitage, så spara de rena slitagena till dem. Att välja en igenkännbar finish på ett vapen du faktiskt håller varje runda ger mer synligt värde än ett obskyrt skin på en pistol du sällan använder.
Vilket slitage är prisvärdhetens sweet spot?
Field-Tested täcker float-bandet 0.15 till 0.38 och är oftast där pris och utseende balanserar bäst på en budget. Minimal Wear (0.07 till 0.15) kostar mer men är värt det på skinn med exponerad metall som repas. Battle-Scarred (0.45 till 1.00) är den billigaste nivån och funkar för enfärgade skinn, men på detaljerade finisher är skadan uppenbar. Well-Worn (0.38 till 0.45) är en nischad mellanväg som ofta är knappt billigare än låg Field-Tested.
Varför handelsvolym slår den lägsta prislappen
Ett listat pris är bara användbart om andra spelare vill ha skinnet. Budgetikoner med hög efterfrågan byts och säljs vidare snabbt, så du kan få tillbaka det mesta av dina pengar eller byta upp dig senare. En obskyr finish prissatt några cent lägre kan ligga osåld i veckor eftersom ingen bjuder på den. För en användbar loadout, prioritera likvida, igenkännbara skinn framför det enskilt billigaste talet på marknaden.
Är StatTrak värt det under $5?
StatTrak lägger till en live kill-räknare och en liten prispremie, och den dyker bara upp på specifika droppar. På billiga skinn är den premien ofta måttlig, så en StatTrak-blå kan vara ett kul köp när den ligger nära normalpriset. Räknaren nollställs varje gång du dör, och på lågnivåskinn tillför den lite till återförsäljningsvärdet, så betala inte för mycket för bara taggen.
Vad kan du göra med billiga skinn i trade-ups?
Tio Mil-Spec-skinn från samma kollektion kombineras i ett trade-up-kontrakt för att ge ett Restricted-skin från den kollektionen. Outputens float härleds från den genomsnittliga floaten av de tio inputsen, så att mata in lågfloat Factory New- eller Minimal Wear-budgetskinn höjer kvaliteten på resultatet. Mil-Spec- och Restricted-skinn under $5 är det billigaste trade-up-fodret som finns, vilket är ett skäl till att efterfrågan håller även enkla blå likvida.
Vilket är det bästa CS2-skinnet under $5?
Det finns inget enda svar eftersom det beror på vilket vapen du spelar, men bandet är fullt av rena Mil-Spec- och Restricted-finisher. Välj en populär finish på ett vapen du använder ofta, i Field-Tested eller Minimal Wear.
Kan man få en kniv eller handskar under $5?
Nej. Knivar och handskar är rare special-föremål som droppar på 0.26% från lådor, och även de billigaste knivarna säljs för långt över hundra dollar.
Vilket slitage ska jag köpa på en budget?
Field-Tested är oftast bästa balansen mellan pris och utseende. Välj Minimal Wear om budgeten räcker, och undvik Battle-Scarred på skinn med exponerad metall eftersom reporna syns tydligt.
Är StatTrak värt att köpa på ett billigt skin?
Bara om premien över normalversionen är liten. Kill-räknaren nollställs när du dör och tillför lite återförsäljningsvärde på lågnivåskinn.
Varför är vissa $5-skinn svåra att sälja?
Låg handelsvolym. En finish som få spelare vill ha kan ligga osåld även när den är prissatt under resten av marknaden, så håll dig till populära, likvida skinn.
Kan billiga skinn användas till trade-ups?
Ja. Tio Mil-Spec-skinn från en kollektion trade-uppas till ett Restricted-skin, och att använda lågfloat-inputs förbättrar resultatet, vilket gör budgetskinn användbara som trade-up-foder.