CS2 Sekretessbelagda skins
Sekretessbelagd är den rosa klassen, ett steg under Hemlig. Klassen rymmer många populära finisher som ser dyra ut utan en Hemlig prislapp.
Sorterade efter hur flitigt vart och ett handlas. Öppna valfritt skin för att jämföra marknader och hitta den billigaste listningen eller bästa stället att sälja.
All 60 skins
Uppdaterad för 20 h sedan
AK-47 (Redline) 184,78 kr 28 markets -3.6% 3.2K /dag SV
M4A1-S (Blue Phosphor) 4 496,40 kr 24 markets -16.7% 129 /dag SV ST
AK-47 (Crane Flight) 62,30 kr 26 markets -5.9% 7.5K /dag SV
M4A1-S (Hot Rod) 11 536,39 kr 23 markets -7.7% 30 /dag SV ST
AK-47 (Ice Coaled) 32,70 kr 27 markets +2.2% 5.8K /dag SV ST
AK-47 (Case Hardened) 1 561,25 kr 28 markets -4.5% 670 /dag SV
AK-47 (Hydroponic) 7 599,98 kr 24 markets -0.2% 26 /dag SV
AWP (Crakow!) 145,16 kr 26 markets -0.5% 4.1K /dag SV ST
M4A1-S (Black Lotus) 22,67 kr 26 markets -2.4% 6.4K /dag SV ST
Galil AR (Eco) 101,93 kr 27 markets -9.1% 1.1K /dag SV
M4A4 (Poseidon) 9 626,27 kr 22 markets -6.6% 29 /dag SV ST
FAMAS (Mecha Industries) 149,01 kr 27 markets -7.4% 530 /dag SV ST
AWP (Redline) 283,19 kr 25 markets -2.9% 1.5K /dag SV
AWP (Green Energy) 27,49 kr 26 markets -10.9% 3.0K /dag SV ST
AK-47 (Point Disarray) 84,37 kr 28 markets -3.2% 4.1K /dag SV ST
Glock-18 (Shinobu) 35,31 kr 26 markets -2.2% 6.4K /dag SV
AK-47 (Nouveau Rouge) 42,84 kr 25 markets -0.9% 4.4K /dag SV ST
AWP (BOOM) 804,34 kr 27 markets -9.4% 455 /dag SV
Desert Eagle (Fennec Fox) 1 067,07 kr 25 markets -7.6% 216 /dag SV
USP-S (Whiteout) 296,03 kr 25 markets +3.2% 557 /dag SV
M4A1-S (Solitude) 9,83 kr 24 markets +1.4% 3.9K /dag SV ST
AWP (Ice Coaled) 30,17 kr 25 markets -9.6% 4.2K /dag SV ST
M4A1-S (Nightmare) 47,05 kr 27 markets -1.2% 4.4K /dag SV ST
AWP (Graphite) 1 096,06 kr 24 markets -14% 339 /dag SV ST
M4A1-S (Decimator) 99,71 kr 28 markets -5.7% 3.6K /dag SV ST
AK-47 (Searing Rage) 30,70 kr 26 markets -6.3% 5.3K /dag SV ST
Dual Berettas (Melondrama) 44,64 kr 27 markets -16.5% 1.2K /dag SV ST
AK-47 (The Outsiders) 43,14 kr 24 markets +1.1% 3.1K /dag SV ST
Desert Eagle (Mecha Industries) 38,92 kr 27 markets -7.6% 6.5K /dag SV ST
AWP (Duality) 16,95 kr 26 markets -9.2% 5.5K /dag SV ST
MP7 (Abyssal Apparition) 35,71 kr 27 markets -15.2% 1.2K /dag SV ST
AK-47 (Cartel) 105,83 kr 28 markets -5.4% 2.2K /dag SV ST
AK-47 (Frontside Misty) 113,76 kr 28 markets -5.3% 4.7K /dag SV ST
FAMAS (Rapid Eye Movement) 38,92 kr 27 markets -17.4% 1.3K /dag SV ST
M4A4 (Desolate Space) 84,37 kr 28 markets -9.3% 4.5K /dag SV ST
Desert Eagle (Conspiracy) 155,39 kr 26 markets -6.9% 1.8K /dag SV ST
USP-S (Jawbreaker) 24,78 kr 27 markets -4.2% 7.2K /dag SV ST
M4A4 (龍王 Dragon King) 103,03 kr 28 markets -4.1% 2.9K /dag SV
AWP (The End) 70,92 kr 24 markets +1.5% 4.3K /dag SV ST
Glock-18 (Water Elemental) 138,04 kr 28 markets -9.1% 2.3K /dag SV ST
M4A1-S (Leaded Glass) 87,07 kr 26 markets -7.1% 3.1K /dag SV ST
USP-S (Cortex) 27,29 kr 28 markets -6.4% 6.2K /dag SV ST
P250 (Kintsugi) 31,80 kr 23 markets -11.5% 1.6K /dag SV
Glock-18 (AXIA) 138,24 kr 25 markets -15.9% 1.4K /dag SV ST
M4A4 (Hellfire) 615,94 kr 27 markets -0.6% 233 /dag SV
M4A4 (Hellish) 81,46 kr 25 markets -10.1% 2.1K /dag SV ST
P90 (Deathgaze) 32,03 kr 23 markets -6.3% 1.8K /dag SV ST
Tec-9 (Fuel Injector) 84,41 kr 28 markets -5.1% 1.1K /dag SV
Desert Eagle (Heat Treated) 8,93 kr 26 markets -3.8% 2.5K /dag SV ST
Desert Eagle (Cobalt Disruption) 648,78 kr 24 markets -8.7% 525 /dag SV
M4A1-S (Stratosphere) 23,07 kr 25 markets -22.5% 3.0K /dag SV
Desert Eagle (Starcade) 225,31 kr 25 markets -17.5% 593 /dag SV ST
AK-47 (Phantom Disruptor) 42,63 kr 29 markets -3.4% 3.7K /dag SV ST
M4A1-S (Atomic Alloy) 203,04 kr 27 markets +1.7% 1.2K /dag SV ST
Zeus x27 (Olympus) 22,47 kr 25 markets -11.4% 771 /dag SV
M4A1-S (Party Animal) 51,76 kr 25 markets -4.1% 3.5K /dag SV ST
M4A4 (Tooth Fairy) 29,29 kr 28 markets -4.3% 3.7K /dag SV ST
Glock-18 (Vogue) 26,38 kr 28 markets -3.5% 4.8K /dag SV ST
Galil AR (Chromatic Aberration) 22,67 kr 28 markets -5.3% 2.6K /dag SV ST
M4A1-S (Guardian) 195,42 kr 27 markets -1.1% 737 /dag
AK-47 (Redline) ST SV 3.2K/dag · 28 marknader 184,78 kr -3.6% 3.2K 28
M4A1-S (Blue Phosphor) SV 129/dag · 24 marknader 4 496,40 kr -16.7% 129 24
AK-47 (Crane Flight) ST SV 7.5K/dag · 26 marknader 62,30 kr -5.9% 7.5K 26
M4A1-S (Hot Rod) SV 30/dag · 23 marknader 11 536,39 kr -7.7% 30 23
AK-47 (Ice Coaled) ST SV 5.8K/dag · 27 marknader 32,70 kr +2.2% 5.8K 27
AK-47 (Case Hardened) ST SV 670/dag · 28 marknader 1 561,25 kr -4.5% 670 28
AK-47 (Hydroponic) SV 26/dag · 24 marknader 7 599,98 kr -0.2% 26 24
AWP (Crakow!) SV 4.1K/dag · 26 marknader 145,16 kr -0.5% 4.1K 26
M4A1-S (Black Lotus) ST SV 6.4K/dag · 26 marknader 22,67 kr -2.4% 6.4K 26
Galil AR (Eco) ST SV 1.1K/dag · 27 marknader 101,93 kr -9.1% 1.1K 27
M4A4 (Poseidon) SV 29/dag · 22 marknader 9 626,27 kr -6.6% 29 22
FAMAS (Mecha Industries) ST SV 530/dag · 27 marknader 149,01 kr -7.4% 530 27
AWP (Redline) ST SV 1.5K/dag · 25 marknader 283,19 kr -2.9% 1.5K 25
AWP (Green Energy) SV 3.0K/dag · 26 marknader 27,49 kr -10.9% 3.0K 26
AK-47 (Point Disarray) ST SV 4.1K/dag · 28 marknader 84,37 kr -3.2% 4.1K 28
Glock-18 (Shinobu) ST SV 6.4K/dag · 26 marknader 35,31 kr -2.2% 6.4K 26
AK-47 (Nouveau Rouge) SV 4.4K/dag · 25 marknader 42,84 kr -0.9% 4.4K 25
AWP (BOOM) ST SV 455/dag · 27 marknader 804,34 kr -9.4% 455 27
Desert Eagle (Fennec Fox) SV 216/dag · 25 marknader 1 067,07 kr -7.6% 216 25
USP-S (Whiteout) SV 557/dag · 25 marknader 296,03 kr +3.2% 557 25
M4A1-S (Solitude) SV 3.9K/dag · 24 marknader 9,83 kr +1.4% 3.9K 24
AWP (Ice Coaled) ST SV 4.2K/dag · 25 marknader 30,17 kr -9.6% 4.2K 25
M4A1-S (Nightmare) ST SV 4.4K/dag · 27 marknader 47,05 kr -1.2% 4.4K 27
AWP (Graphite) ST SV 339/dag · 24 marknader 1 096,06 kr -14% 339 24
M4A1-S (Decimator) ST SV 3.6K/dag · 28 marknader 99,71 kr -5.7% 3.6K 28
AK-47 (Searing Rage) ST SV 5.3K/dag · 26 marknader 30,70 kr -6.3% 5.3K 26
Dual Berettas (Melondrama) ST SV 1.2K/dag · 27 marknader 44,64 kr -16.5% 1.2K 27
AK-47 (The Outsiders) ST SV 3.1K/dag · 24 marknader 43,14 kr +1.1% 3.1K 24
Desert Eagle (Mecha Industries) ST SV 6.5K/dag · 27 marknader 38,92 kr -7.6% 6.5K 27
AWP (Duality) ST SV 5.5K/dag · 26 marknader 16,95 kr -9.2% 5.5K 26
MP7 (Abyssal Apparition) ST SV 1.2K/dag · 27 marknader 35,71 kr -15.2% 1.2K 27
AK-47 (Cartel) ST SV 2.2K/dag · 28 marknader 105,83 kr -5.4% 2.2K 28
AK-47 (Frontside Misty) ST SV 4.7K/dag · 28 marknader 113,76 kr -5.3% 4.7K 28
FAMAS (Rapid Eye Movement) ST SV 1.3K/dag · 27 marknader 38,92 kr -17.4% 1.3K 27
M4A4 (Desolate Space) ST SV 4.5K/dag · 28 marknader 84,37 kr -9.3% 4.5K 28
Desert Eagle (Conspiracy) ST SV 1.8K/dag · 26 marknader 155,39 kr -6.9% 1.8K 26
USP-S (Jawbreaker) ST SV 7.2K/dag · 27 marknader 24,78 kr -4.2% 7.2K 27
M4A4 (龍王 Dragon King) ST SV 2.9K/dag · 28 marknader 103,03 kr -4.1% 2.9K 28
AWP (The End) SV 4.3K/dag · 24 marknader 70,92 kr +1.5% 4.3K 24
Glock-18 (Water Elemental) ST SV 2.3K/dag · 28 marknader 138,04 kr -9.1% 2.3K 28
M4A1-S (Leaded Glass) ST SV 3.1K/dag · 26 marknader 87,07 kr -7.1% 3.1K 26
USP-S (Cortex) ST SV 6.2K/dag · 28 marknader 27,29 kr -6.4% 6.2K 28
P250 (Kintsugi) ST SV 1.6K/dag · 23 marknader 31,80 kr -11.5% 1.6K 23
Glock-18 (AXIA) SV 1.4K/dag · 25 marknader 138,24 kr -15.9% 1.4K 25
M4A4 (Hellfire) ST SV 233/dag · 27 marknader 615,94 kr -0.6% 233 27
M4A4 (Hellish) SV 2.1K/dag · 25 marknader 81,46 kr -10.1% 2.1K 25
P90 (Deathgaze) ST SV 1.8K/dag · 23 marknader 32,03 kr -6.3% 1.8K 23
Tec-9 (Fuel Injector) ST SV 1.1K/dag · 28 marknader 84,41 kr -5.1% 1.1K 28
Desert Eagle (Heat Treated) SV 2.5K/dag · 26 marknader 8,93 kr -3.8% 2.5K 26
Desert Eagle (Cobalt Disruption) ST SV 525/dag · 24 marknader 648,78 kr -8.7% 525 24
M4A1-S (Stratosphere) SV 3.0K/dag · 25 marknader 23,07 kr -22.5% 3.0K 25
Desert Eagle (Starcade) SV 593/dag · 25 marknader 225,31 kr -17.5% 593 25
AK-47 (Phantom Disruptor) ST SV 3.7K/dag · 29 marknader 42,63 kr -3.4% 3.7K 29
M4A1-S (Atomic Alloy) ST SV 1.2K/dag · 27 marknader 203,04 kr +1.7% 1.2K 27
Zeus x27 (Olympus) ST SV 771/dag · 25 marknader 22,47 kr -11.4% 771 25
M4A1-S (Party Animal) SV 3.5K/dag · 25 marknader 51,76 kr -4.1% 3.5K 25
M4A4 (Tooth Fairy) ST SV 3.7K/dag · 28 marknader 29,29 kr -4.3% 3.7K 28
Glock-18 (Vogue) ST SV 4.8K/dag · 28 marknader 26,38 kr -3.5% 4.8K 28
Galil AR (Chromatic Aberration) ST SV 2.6K/dag · 28 marknader 22,67 kr -5.3% 2.6K 28
M4A1-S (Guardian) ST SV 737/dag · 27 marknader 195,42 kr -1.1% 737 27 Price = cheapest fee-included ask across markets · Sold/day = trades across all tracked markets · Hur vi prissätter →
CS2 Sekretessbelagda skins: the guide
Var Classified ligger i sällsynthetsstegen
Classified är den rosa (magenta) vapengraden, rankad direkt under Covert (röd) och direkt över Restricted (lila). Hela lådstegen löper Mil-Spec (blå), Restricted (lila), Classified (rosa), Covert (röd), sedan den guldfärgade rare special-platsen för knivar och handskar. Det är den näst sällsyntaste finishen du kan dra från en vanlig vapenlåda och den näst dyraste nivån i snitt, efter Covert.
Vad en droppfrekvens på 3.20% faktiskt betyder
Varje vapenlåda rullar en grad på den kanoniska droptabellen: Mil-Spec 79.92%, Restricted 15.98%, Classified 3.20%, Covert 0.64% och den sällsynta special-kniven eller -handsken på 0.26%. En chans på 3.20% blir ungefär en Classified för var 31:a öppnad låda i snitt. Det gör Classified ungefär fem gånger vanligare än en Covert men fem gånger sällsyntare än en Restricted, vilket är precis varför den hamnar mitt i priskurvan.
Varför Classified är prisvärdhetens sweet spot
En stor andel av spelets rena, igenkännbara finisher ligger på Classified i stället för Covert, så du kan köra en design folk genast känner igen utan att betala toppnivåpriser. AK-47 Redline är det klassiska exemplet: ett Classified-skin som varit en community-favorit i åratal. Eftersom Classified droppar fem gånger oftare än Covert (3.20% mot 0.64%) håller sig baspriserna långt mer åtkomliga medan finishkvaliteten är jämförbar. För en snygg loadout på begränsad budget ger Classified oftast bäst utseende per krona.
När ett Classified-skin ändå kostar mycket
Graden sätter ett golv, inte ett tak. En Classified kan klättra förbi många Coverts när den bär sällsynta stickers (Katowice 2014-holos är skolboksfallet), en mycket låg float i Factory New, eller en eftertraktad StatTrak-version. Skinn från nedlagda eller lågutbuds-kollektioner drar också premier eftersom inga nya exemplar tillkommer i omlopp. Mönsterkänsliga finisher lägger till ytterligare ett lager, eftersom specifika paint seeds kan ge sällsynta utseenden som samlare jagar.
Hur Classified matar trade-up-kontrakt
Tio Classified-skinn av samma grad går in i ett trade-up-kontrakt för att ge en Covert-output. Resultatet dras från dina tio inputs kollektioner, viktat efter hur många som kom från varje kollektion, och Covert är den högsta graden trade-ups kan nå, så du kan inte trade-uppa till knivar eller handskar. Outputens float är genomsnittet av de tio inputs floats, omskalat till output-skinnets eget min- och maxslitageintervall. Lönsamma trade-ups beror på input-kostnad, output-odds över de bidragande kollektionerna och float-kontroll, så de bär en reell risk för förlust.
Float och slitage på Classified-skinn
Slitage poängsätts 0 till 1 och delas in i Factory New (0.00 till 0.07), Minimal Wear (0.07 till 0.15), Field-Tested (0.15 till 0.38), Well-Worn (0.38 till 0.45) och Battle-Scarred (0.45 till 1.00). På Classified-skinn är Field-Tested oftast sweet spot mellan pris och utseende, medan Factory New-exemplar och floats under 0.01 bär samlarpremier. Vissa finisher döljer slitage väl och ser rena ut även i Field-Tested, så att kolla den faktiska texturen slår att lita på slitageetiketten ensam.
Vilken färg har Classified-sällsyntheten i CS2?
Classified-skinn använder den rosa (magenta) sällsynthetsfärgen, en nivå under Covert-röd och en nivå över Restricted-lila.
Vilka odds är det att unboxa ett Classified-skin?
Classified droppar på 3.20% per lådöppning, vilket i snitt blir ungefär en Classified för var 31:a låda.
Är Classified högre än Covert?
Nej. Covert (röd) är en grad över Classified (rosa) och är sällsyntare, med en droppfrekvens på 0.64% mot Classifieds 3.20%.
Hur många Classified-skinn behöver du för en trade-up?
Tio Classified-skinn av samma grad ger en Covert-output, där resultatet dras från de kollektioner dina inputs kom från.
Varför är vissa Classified-skinn dyrare än Coverts?
Sällsynta stickers (särskilt Katowice 2014-holos), mycket låga floats, StatTrak-versioner och nedlagda kollektioner kan trycka en Classified långt över en vanlig Covert.
Är Classified-skinn prisvärda?
Generellt ja. Du får igenkännbara finisher av hög kvalitet till en bråkdel av Covert-priserna eftersom utbudet är ungefär fem gånger större.