CS2 MP9 skins

45 skins 0,030 kr–18 849 kr 28 marknader

MP9 är Counter-Terroristernas machine pistol, en $1 250 närstrids-SMG med en av de högsta eldhastigheterna av alla kulsprutepistoler i CS2.

Kpistar: MP9-skins · MAC-10-skins · MP7-skins · MP5-SD-skins · UMP-45-skins · P90-skins · Alla kategorier →

Alla 45 skins

lägsta utropspris per föremål · min–max över slitage · kort ⇄ tabell
Sällsynthet
Varianter
#1 in demand SV ST MP9 (Starlight Protector) MP9 (Starlight Protector) Hemlig 494,69 kr 28 markets #2 in demand SV ST MP9 (Mount Fuji) MP9 (Mount Fuji) Begränsad 40,33 kr 28 markets #3 in demand SV MP9 (Hot Rod) MP9 (Hot Rod) Militärklass 1 694,65 kr 25 markets #4 in demand SV MP9 (Arctic Tri-Tone) MP9 (Arctic Tri-Tone) Begränsad 19,56 kr 25 markets #5 in demand SV ST MP9 (Urban Sovereign) MP9 (Urban Sovereign) Begränsad 4,52 kr 24 markets #6 in demand SV MP9 (Latte Rush) MP9 (Latte Rush) Sekretessbelagd 52,77 kr 23 markets SV MP9 (Wild Lily) MP9 (Wild Lily) Sekretessbelagd 18 849,46 kr 20 markets SV ST MP9 (Food Chain) MP9 (Food Chain) Sekretessbelagd 25,68 kr 28 markets SV ST MP9 (Featherweight) MP9 (Featherweight) Militärklass 0,401 kr 25 markets SV ST MP9 (Nexus) MP9 (Nexus) Militärklass 0,461 kr 25 markets SV ST MP9 (Airlock) MP9 (Airlock) Sekretessbelagd 86,57 kr 25 markets SV MP9 (Cobalt Paisley) MP9 (Cobalt Paisley) Militärklass 1,09 kr 24 markets SV MP9 (Multi-Terrain) MP9 (Multi-Terrain) Konsumentklass 0,030 kr 22 markets SV MP9 (Bee-Tron) MP9 (Bee-Tron) Konsumentklass 0,030 kr 23 markets SV MP9 (Buff Blue) MP9 (Buff Blue) Konsumentklass 0,030 kr 24 markets SV MP9 (Shredded) MP9 (Shredded) Militärklass 1,00 kr 24 markets SV ST MP9 (Sand Scale) MP9 (Sand Scale) Militärklass 2,48 kr 26 markets SV MP9 (Dizzy) MP9 (Dizzy) Konsumentklass 0,030 kr 20 markets SV MP9 (Pine) MP9 (Pine) Konsumentklass 0,030 kr 21 markets SV ST MP9 (Hypnotic) MP9 (Hypnotic) Begränsad 127,80 kr 25 markets SV MP9 (Old Roots) MP9 (Old Roots) Industriklass 4,71 kr 27 markets SV ST MP9 (Hydra) MP9 (Hydra) Sekretessbelagd 37,32 kr 27 markets SV ST MP9 (Goo) MP9 (Goo) Begränsad 8,83 kr 24 markets SV ST MP9 (Capillary) MP9 (Capillary) Militärklass 2,41 kr 26 markets SV ST MP9 (Ruby Poison Dart) MP9 (Ruby Poison Dart) Begränsad 7,46 kr 25 markets SV MP9 (Storm) MP9 (Storm) Konsumentklass 1,91 kr 24 markets SV ST MP9 (Bioleak) MP9 (Bioleak) Militärklass 2,01 kr 26 markets SV ST MP9 (Rose Iron) MP9 (Rose Iron) Begränsad 53,80 kr 25 markets SV MP9 (Slide) MP9 (Slide) Konsumentklass 0,060 kr 26 markets SV ST MP9 (Broken Record) MP9 (Broken Record) Militärklass 0,492 kr 24 markets SV MP9 (Stained Glass) MP9 (Stained Glass) Begränsad 808,25 kr 24 markets SV MP9 (Bulldozer) MP9 (Bulldozer) Begränsad 782,67 kr 24 markets SV MP9 (Music Box) MP9 (Music Box) Militärklass 17,15 kr 25 markets SV ST MP9 (Deadly Poison) MP9 (Deadly Poison) Militärklass 3,10 kr 25 markets SV MP9 (Sand Dashed) MP9 (Sand Dashed) Konsumentklass 0,030 kr 25 markets SV ST MP9 (Black Sand) MP9 (Black Sand) Militärklass 0,602 kr 28 markets SV ST MP9 (Modest Threat) MP9 (Modest Threat) Militärklass 1,10 kr 26 markets SV MP9 (Orange Peel) MP9 (Orange Peel) Industriklass 0,201 kr 27 markets SV ST MP9 (Dart) MP9 (Dart) Militärklass 5,01 kr 26 markets SV MP9 (Pandora's Box) MP9 (Pandora's Box) Militärklass 972,87 kr 24 markets SV MP9 (Army Sheen) MP9 (Army Sheen) Konsumentklass 6,59 kr 25 markets SV MP9 (Dark Age) MP9 (Dark Age) Militärklass 356,63 kr 25 markets SV MP9 (Setting Sun) MP9 (Setting Sun) Militärklass 56,58 kr 26 markets SV MP9 (Green Plaid) MP9 (Green Plaid) Konsumentklass 33,91 kr 21 markets SV MP9 (Dry Season) MP9 (Dry Season) Konsumentklass 34,01 kr 23 markets
Skin Pris 30d Sålda/dag Marknader
MP9 (Starlight Protector) ST SV Hemlig Dreams & Nightmares Case 529/dag · 28 marknader 494,69 kr 495 kr–843 kr slitage -13.4% 529 28 MP9 (Mount Fuji) ST SV Begränsad Operation Riptide Case 1.1K/dag · 28 marknader 40,33 kr 40,33 kr–104 kr slitage -13.9% 1.1K 28 MP9 (Hot Rod) SV Militärklass DreamHack 2013 Souvenir Package 77/dag · 25 marknader 1 694,65 kr 1 695 kr–1 946 kr slitage -16.5% 77 25 MP9 (Arctic Tri-Tone) SV Begränsad Souvenir packages 995/dag · 25 marknader 19,56 kr 19,56 kr–37,72 kr slitage -10.4% 995 25 MP9 (Urban Sovereign) ST SV Begränsad Sealed Dead Hand Terminal 817/dag · 24 marknader 4,52 kr 4,52 kr–28,19 kr slitage -4.8% 817 24 MP9 (Latte Rush) SV Sekretessbelagd Austin 2025 Train Souvenir Package 755/dag · 23 marknader 52,77 kr 52,77 kr–392 kr slitage -21.6% 755 23 MP9 (Wild Lily) SV Sekretessbelagd Souvenir packages 1/dag · 20 marknader 18 849,46 kr 18 849 kr–23 073 kr slitage -2.8% 1 20 MP9 (Food Chain) ST SV Sekretessbelagd Snakebite Case 2.5K/dag · 28 marknader 25,68 kr 25,68 kr–113 kr slitage -12.7% 2.5K 28 MP9 (Featherweight) ST SV Militärklass Revolution Case 1.1K/dag · 25 marknader 0,401 kr 0,401 kr–4,30 kr slitage -21.3% 1.1K 25 MP9 (Nexus) ST SV Militärklass Fever Case 766/dag · 25 marknader 0,461 kr 0,461 kr–6,02 kr slitage +19.2% 766 25 MP9 (Airlock) ST SV Sekretessbelagd Gamma 2 Case 569/dag · 25 marknader 86,57 kr 95,40 kr–188 kr slitage -1.5% 569 25 MP9 (Cobalt Paisley) SV Militärklass Souvenir packages 914/dag · 24 marknader 1,09 kr 1,09 kr–6,72 kr slitage 0% 914 24 MP9 (Multi-Terrain) SV Konsumentklass Souvenir packages 1.8K/dag · 22 marknader 0,030 kr 0,030 kr–0,120 kr slitage 0% 1.8K 22 MP9 (Bee-Tron) SV Konsumentklass Souvenir packages 2.6K/dag · 23 marknader 0,030 kr 0,030 kr–0,702 kr slitage 0% 2.6K 23 MP9 (Buff Blue) SV Konsumentklass Souvenir packages 3.2K/dag · 24 marknader 0,030 kr 0,030 kr–0,632 kr slitage 0% 3.2K 24 MP9 (Shredded) SV Militärklass Souvenir packages 645/dag · 24 marknader 1,00 kr 1,00 kr–5,49 kr slitage -15.4% 645 24 MP9 (Sand Scale) ST SV Militärklass Glove Case 125/dag · 26 marknader 2,48 kr 3,40 kr–39,52 kr slitage -6.2% 125 26 MP9 (Dizzy) SV Konsumentklass Souvenir packages 2.2K/dag · 20 marknader 0,030 kr 0,030 kr–0,120 kr slitage 0% 2.2K 20 MP9 (Pine) SV Konsumentklass Souvenir packages 1.5K/dag · 21 marknader 0,030 kr 0,030 kr–0,130 kr slitage 0% 1.5K 21 MP9 (Hypnotic) ST SV Begränsad CS:GO Weapon Case 2 501/dag · 25 marknader 127,80 kr 128 kr–185 kr slitage -14.9% 501 25 MP9 (Old Roots) SV Industriklass Stockholm 2021 Dust II Souvenir Package 154/dag · 27 marknader 4,71 kr 5,22 kr–14,55 kr slitage -18.9% 154 27 MP9 (Hydra) ST SV Sekretessbelagd CS20 Case 1.6K/dag · 27 marknader 37,32 kr 37,32 kr–359 kr slitage -5.7% 1.6K 27 MP9 (Goo) ST SV Begränsad Spectrum 2 Case 715/dag · 24 marknader 8,83 kr 8,83 kr–23,17 kr slitage -10% 715 24 MP9 (Capillary) ST SV Militärklass Horizon Case 267/dag · 26 marknader 2,41 kr 2,41 kr–6,69 kr slitage -3.6% 267 26 MP9 (Ruby Poison Dart) ST SV Begränsad Falchion Case 1.2K/dag · 25 marknader 7,46 kr 7,46 kr–40,83 kr slitage -0.7% 1.2K 25 MP9 (Storm) SV Konsumentklass ESL One Cologne 2014 Overpass Souvenir Package 146/dag · 24 marknader 1,91 kr 2,21 kr–229 kr slitage +7.2% 146 24 MP9 (Bioleak) ST SV Militärklass Chroma 3 Case 531/dag · 26 marknader 2,01 kr 2,46 kr–4,40 kr slitage -7.4% 531 26 MP9 (Rose Iron) ST SV Begränsad Winter Offensive Weapon Case 314/dag · 25 marknader 53,80 kr 53,80 kr–66,01 kr slitage -12.6% 314 25 MP9 (Slide) SV Konsumentklass London 2018 Inferno Souvenir Package 928/dag · 26 marknader 0,060 kr 0,060 kr–23,27 kr slitage 0% 928 26 MP9 (Broken Record) ST SV Militärklass Sealed Genesis Terminal 367/dag · 24 marknader 0,492 kr 0,492 kr–6,32 kr slitage -29.3% 367 24 MP9 (Stained Glass) SV Begränsad Souvenir packages 28/dag · 24 marknader 808,25 kr 808 kr–4 013 kr slitage +2.1% 28 24 MP9 (Bulldozer) SV Begränsad Souvenir packages 31/dag · 24 marknader 782,67 kr 783 kr–9 755 kr slitage +6% 31 24 MP9 (Music Box) SV Militärklass Stockholm 2021 Mirage Souvenir Package 124/dag · 25 marknader 17,15 kr 19,16 kr–60,29 kr slitage -7% 124 25 MP9 (Deadly Poison) ST SV Militärklass Chroma Case 287/dag · 25 marknader 3,10 kr 3,10 kr–68,82 kr slitage -11.1% 287 25 MP9 (Sand Dashed) SV Konsumentklass DreamHack 2013 Souvenir Package 897/dag · 25 marknader 0,030 kr 0,030 kr–12,14 kr slitage 0% 897 25 MP9 (Black Sand) ST SV Militärklass Clutch Case 385/dag · 28 marknader 0,602 kr 0,803 kr–6,62 kr slitage +42.5% 385 28 MP9 (Modest Threat) ST SV Militärklass Danger Zone Case 435/dag · 26 marknader 1,10 kr 1,46 kr–2,70 kr slitage -7.9% 435 26 MP9 (Orange Peel) SV Industriklass DreamHack 2013 Souvenir Package 238/dag · 27 marknader 0,201 kr 0,201 kr–35,21 kr slitage -20.7% 238 27 MP9 (Dart) ST SV Militärklass Operation Vanguard Weapon Case 130/dag · 26 marknader 5,01 kr 5,01 kr–27,02 kr slitage -31.3% 130 26 MP9 (Pandora's Box) SV Militärklass Souvenir packages 29/dag · 24 marknader 972,87 kr 973 kr–1 432 kr slitage -13.7% 29 24 MP9 (Army Sheen) SV Konsumentklass Souvenir packages 51/dag · 25 marknader 6,59 kr 6,59 kr–7,22 kr slitage -31.7% 51 25 MP9 (Dark Age) SV Militärklass ESL One Cologne 2014 Cobblestone Souvenir Package 18/dag · 25 marknader 356,63 kr 358 kr–714 kr slitage -26.7% 18 25 MP9 (Setting Sun) SV Militärklass ESL One Cologne 2014 Cache Souvenir Package 65/dag · 26 marknader 56,58 kr 80,15 kr–245 kr slitage -32.5% 65 26 MP9 (Green Plaid) SV Konsumentklass Souvenir packages 22/dag · 21 marknader 33,91 kr 33,91 kr–106 kr slitage -24.9% 22 21 MP9 (Dry Season) SV Konsumentklass Souvenir packages 20/dag · 23 marknader 34,01 kr 34,01 kr–901 kr slitage +22.9% 20 23
Inga matchande föremål.

Pris = lägsta utropspris med köparavgift inräknad · Sålda/dag = affärer på alla spårade marknader · ögonblicksbild Oct 13 · Hur vi prissätter →

About MP9 skins

CT:er köper den på anti-eco- och force-buy-rundor eftersom den förblir precis i rörelse och belönar $600 per kill, vilket gör den till en pengamaskin när fienden är på en pistolrunda. Dess kompakta ram lämnar en ganska liten skinbar yta, så finisher här läser sig mer som en snabb färgklick på magasinet och kroppen än den vidsträckta canvas:en av en AK eller AWP.

Eftersom MP9 bara dyker upp på CT-sidan konkurrerar den aldrig om samma köpare som MAC-10 (dess T-sidesspegel), och de flesta av dess skins ligger i budgetnivån. Det utstickande undantaget är MP9 | Starlight Protector, en Covert som lades till i Dreams & Nightmares Case 2022, som ankrar toppen. Under den täcker igenkännbara val som Hot Rod, Bulldozer, Hypnotic och Stained Glass det billiga-till-mellan-spannet som de flesta spelare faktiskt kör.

Prices range from 0,030 kr (MP9 (Multi-Terrain)) to 18 849,46 kr (MP9 (Wild Lily)).

Roll, ekonomi och varför CT:er kör den

MP9 är CT-exklusiv, det finns ingen Terrorist-version, så du equippar den bara på den försvarande sidan. För $1 250 är den den billigaste dedikerade SMG:n för CT:er och en stapelvara på force-buys och anti-eco-rundor. Dess utmärkande drag är eldhastighet: den tömmer ett 30-skotts-magasin extremt snabbt och håller tight precision i löpning, vilket passar aggressiva närstridspushar och retakes. Som alla SMG:er betalar den $600 per kill (dubbelt mot en riffels belöning), så en bra MP9-runda mot pistoler kan svänga ett lags hela ekonomi. Baksidan är kort effektiv räckvidd och hög rekyl över en lång burst, så den faller av rejält när fienderna börjar köpa rifles.

Ikoniska och noterbara MP9-finisher

MP9 | Starlight Protector (Dreams & Nightmares Case, 2022) är modellens enda Covert och dess mest värdefulla skin, ett community-designat kosmiskt guardian-stycke som definierar toppnivån. Under den är MP9 | Hot Rod klassikern: en ren glansig kandröd lack vars float är begränsad, så den finns bara i Factory New och Minimal Wear, Factory New-exemplar är de mest eftertraktade. MP9 | Bulldozer är ett platt metalliskt guld som ofta plockas upp som ett billigt 'guld-gun'. Äldre katalogfinisher inkluderar MP9 | Hypnotic (djupblå anodiserad), MP9 | Stained Glass, MP9 | Featherweight, MP9 | Food Chain, MP9 | Wild Lily, MP9 | Airlock, MP9 | Mount Fuji och MP9 | Goo. De flesta är Mil-Spec till Classified rarity och tradeas för blygsamma summor.

Float-beteende och skick-noteringar

De flesta MP9-finisher spänner över hela spannet Factory New till Battle-Scarred, och på en liten SMG-kropp visar wear sig främst som kantskav längs magasinet och pipskyddet. Det noterbara undantaget är Hot Rod: dess maxfloat är begränsad, så skinet toppar vid Minimal Wear och Battle-Scarred-kopior finns inte, den begränsade tillförseln är en del av varför Factory New Hot Rods håller värde relativt resten av modellen. För solid-color- och lack-finisher som Bulldozer och Hypnotic ändrar lägre exteriors knappt looken, så en Field-Tested-kopia är oftast smart-money-köpet.

Prisnivåer och värdeköpen

MP9 är en budgetvänlig modell överlag. Golvet fylls av Consumer- och Industrial-grade collection-drops som ofta säljs för ören. Mellannivån, Hot Rod, Bulldozer, Stained Glass, Hypnotic, täcker det igenkännbara-men-överkomliga facket som de flesta spelare kör. MP9 | Starlight Protector Covert sitter ensam i toppen, med StatTrak och lägre floats som drar premien. Vill du bara ha en ren CT-SMG utan att lägga pengar är en Field-Tested mellannivåfinish eller en billig solid-color-drop det effektiva valet; modellen rättfärdigar sällan att jaga Factory New i toppen utanför Starlight Protector-samlare.

Vanliga frågor

Är MP9 bara användbar av Counter-Terrorister?
Ja. MP9 är en CT-exklusiv SMG och dyker inte upp i Terroristernas buy-meny. Dess närmaste T-sidesmotsvarighet i roll är MAC-10.
Vad är den dyraste MP9-skinen?
MP9 | Starlight Protector, modellens enda Covert-finish från Dreams & Nightmares Case 2022, är den mest värdefulla. StatTrak- och låg-float-kopior bär en ytterligare premie.
Varför kommer MP9 Hot Rod bara i Factory New och Minimal Wear?
Hot Rod har ett begränsat maximalt float-värde, så den kan bara genereras i det renare exterior-spannet. Field-Tested-, Well-Worn- och Battle-Scarred-versioner finns inte, vilket begränsar tillförseln av kopior i högre wear.
Är MP9 ett bra vapen att köpa i CS2?
På CT-sidan är den stark på anti-eco- och force-rundor: den är billig på $1 250, skjuter väldigt snabbt, förblir precis i rörelse, och betalar $600 per kill. Den tappar effektivitet på distans och mot rifles.
Vilken MP9-skin är billigast?
Låg-rarity collection-drops (Consumer- och Industrial-grade) är de billigaste, och säljs ofta för bara några ören. Bland igenkännbara namngivna finisher är Bulldozer och Hypnotic vanliga lågkostnadsval.
Har MP9 StatTrak-skins?
Ja. Många MP9-finisher, inklusive Starlight Protector och Hot Rod, har StatTrak-varianter som räknar bekräftade kills och tradeas till en premie över den icke-StatTrak-versionen.