CS2 Klassificeret-skins
Klassificeret er den lyserøde grad, ét trin under Skjult. Tieren rummer mange populære finishes, der ser dyre ud uden en Skjult-prisseddel.
Sorteret efter hvor meget hver enkelt handles. Åbn en hvilken som helst skin for at sammenligne markeder og finde det billigste udbud eller det bedste sted at sælge.
All 60 skins
Opdateret for 20 t siden
AK-47 (Redline) 123,14 kr. 28 markets -3.6% 3.2K /dag SV
M4A1-S (Blue Phosphor) 2.996,35 kr. 24 markets -16.7% 129 /dag SV ST
AK-47 (Crane Flight) 41,51 kr. 26 markets -5.9% 7.5K /dag SV
M4A1-S (Hot Rod) 7.687,72 kr. 23 markets -7.7% 30 /dag SV ST
AK-47 (Ice Coaled) 21,79 kr. 27 markets +2.2% 5.8K /dag SV ST
AK-47 (Case Hardened) 1.040,40 kr. 28 markets -4.5% 670 /dag SV
AK-47 (Hydroponic) 5.064,54 kr. 24 markets -0.2% 26 /dag SV
AWP (Crakow!) 96,73 kr. 26 markets -0.5% 4.1K /dag SV ST
M4A1-S (Black Lotus) 15,11 kr. 26 markets -2.4% 6.4K /dag SV ST
Galil AR (Eco) 67,93 kr. 27 markets -9.1% 1.1K /dag SV
M4A4 (Poseidon) 6.414,84 kr. 22 markets -6.6% 29 /dag SV ST
FAMAS (Mecha Industries) 99,30 kr. 27 markets -7.4% 530 /dag SV ST
AWP (Redline) 188,72 kr. 25 markets -2.9% 1.5K /dag SV
AWP (Green Energy) 18,32 kr. 26 markets -10.9% 3.0K /dag SV ST
AK-47 (Point Disarray) 56,22 kr. 28 markets -3.2% 4.1K /dag SV ST
Glock-18 (Shinobu) 23,53 kr. 26 markets -2.2% 6.4K /dag SV
AK-47 (Nouveau Rouge) 28,54 kr. 25 markets -0.9% 4.4K /dag SV ST
AWP (BOOM) 536,00 kr. 27 markets -9.4% 455 /dag SV
Desert Eagle (Fennec Fox) 711,08 kr. 25 markets -7.6% 216 /dag SV
USP-S (Whiteout) 197,27 kr. 25 markets +3.2% 557 /dag SV
M4A1-S (Solitude) 6,55 kr. 24 markets +1.4% 3.9K /dag SV ST
AWP (Ice Coaled) 20,10 kr. 25 markets -9.6% 4.2K /dag SV ST
M4A1-S (Nightmare) 31,35 kr. 27 markets -1.2% 4.4K /dag SV ST
AWP (Graphite) 730,40 kr. 24 markets -14% 339 /dag SV ST
M4A1-S (Decimator) 66,45 kr. 28 markets -5.7% 3.6K /dag SV ST
AK-47 (Searing Rage) 20,46 kr. 26 markets -6.3% 5.3K /dag SV ST
Dual Berettas (Melondrama) 29,75 kr. 27 markets -16.5% 1.2K /dag SV ST
AK-47 (The Outsiders) 28,75 kr. 24 markets +1.1% 3.1K /dag SV ST
Desert Eagle (Mecha Industries) 25,94 kr. 27 markets -7.6% 6.5K /dag SV ST
AWP (Duality) 11,30 kr. 26 markets -9.2% 5.5K /dag SV ST
MP7 (Abyssal Apparition) 23,80 kr. 27 markets -15.2% 1.2K /dag SV ST
AK-47 (Cartel) 70,53 kr. 28 markets -5.4% 2.2K /dag SV ST
AK-47 (Frontside Misty) 75,81 kr. 28 markets -5.3% 4.7K /dag SV ST
FAMAS (Rapid Eye Movement) 25,94 kr. 27 markets -17.4% 1.3K /dag SV ST
M4A4 (Desolate Space) 56,22 kr. 28 markets -9.3% 4.5K /dag SV ST
Desert Eagle (Conspiracy) 103,55 kr. 26 markets -6.9% 1.8K /dag SV ST
USP-S (Jawbreaker) 16,51 kr. 27 markets -4.2% 7.2K /dag SV ST
M4A4 (龍王 Dragon King) 68,65 kr. 28 markets -4.1% 2.9K /dag SV
AWP (The End) 47,26 kr. 24 markets +1.5% 4.3K /dag SV ST
Glock-18 (Water Elemental) 91,99 kr. 28 markets -9.1% 2.3K /dag SV ST
M4A1-S (Leaded Glass) 58,03 kr. 26 markets -7.1% 3.1K /dag SV ST
USP-S (Cortex) 18,18 kr. 28 markets -6.4% 6.2K /dag SV ST
P250 (Kintsugi) 21,19 kr. 23 markets -11.5% 1.6K /dag SV
Glock-18 (AXIA) 92,12 kr. 25 markets -15.9% 1.4K /dag SV ST
M4A4 (Hellfire) 410,46 kr. 27 markets -0.6% 233 /dag SV
M4A4 (Hellish) 54,28 kr. 25 markets -10.1% 2.1K /dag SV ST
P90 (Deathgaze) 21,35 kr. 23 markets -6.3% 1.8K /dag SV ST
Tec-9 (Fuel Injector) 56,25 kr. 28 markets -5.1% 1.1K /dag SV
Desert Eagle (Heat Treated) 5,95 kr. 26 markets -3.8% 2.5K /dag SV ST
Desert Eagle (Cobalt Disruption) 432,34 kr. 24 markets -8.7% 525 /dag SV
M4A1-S (Stratosphere) 15,38 kr. 25 markets -22.5% 3.0K /dag SV
Desert Eagle (Starcade) 150,14 kr. 25 markets -17.5% 593 /dag SV ST
AK-47 (Phantom Disruptor) 28,41 kr. 29 markets -3.4% 3.7K /dag SV ST
M4A1-S (Atomic Alloy) 135,30 kr. 27 markets +1.7% 1.2K /dag SV ST
Zeus x27 (Olympus) 14,97 kr. 25 markets -11.4% 771 /dag SV
M4A1-S (Party Animal) 34,49 kr. 25 markets -4.1% 3.5K /dag SV ST
M4A4 (Tooth Fairy) 19,52 kr. 28 markets -4.3% 3.7K /dag SV ST
Glock-18 (Vogue) 17,58 kr. 28 markets -3.5% 4.8K /dag SV ST
Galil AR (Chromatic Aberration) 15,11 kr. 28 markets -5.3% 2.6K /dag SV ST
M4A1-S (Guardian) 130,22 kr. 27 markets -1.1% 737 /dag
AK-47 (Redline) ST SV 3.2K/dag · 28 markeder 123,14 kr. -3.6% 3.2K 28
M4A1-S (Blue Phosphor) SV 129/dag · 24 markeder 2.996,35 kr. -16.7% 129 24
AK-47 (Crane Flight) ST SV 7.5K/dag · 26 markeder 41,51 kr. -5.9% 7.5K 26
M4A1-S (Hot Rod) SV 30/dag · 23 markeder 7.687,72 kr. -7.7% 30 23
AK-47 (Ice Coaled) ST SV 5.8K/dag · 27 markeder 21,79 kr. +2.2% 5.8K 27
AK-47 (Case Hardened) ST SV 670/dag · 28 markeder 1.040,40 kr. -4.5% 670 28
AK-47 (Hydroponic) SV 26/dag · 24 markeder 5.064,54 kr. -0.2% 26 24
AWP (Crakow!) SV 4.1K/dag · 26 markeder 96,73 kr. -0.5% 4.1K 26
M4A1-S (Black Lotus) ST SV 6.4K/dag · 26 markeder 15,11 kr. -2.4% 6.4K 26
Galil AR (Eco) ST SV 1.1K/dag · 27 markeder 67,93 kr. -9.1% 1.1K 27
M4A4 (Poseidon) SV 29/dag · 22 markeder 6.414,84 kr. -6.6% 29 22
FAMAS (Mecha Industries) ST SV 530/dag · 27 markeder 99,30 kr. -7.4% 530 27
AWP (Redline) ST SV 1.5K/dag · 25 markeder 188,72 kr. -2.9% 1.5K 25
AWP (Green Energy) SV 3.0K/dag · 26 markeder 18,32 kr. -10.9% 3.0K 26
AK-47 (Point Disarray) ST SV 4.1K/dag · 28 markeder 56,22 kr. -3.2% 4.1K 28
Glock-18 (Shinobu) ST SV 6.4K/dag · 26 markeder 23,53 kr. -2.2% 6.4K 26
AK-47 (Nouveau Rouge) SV 4.4K/dag · 25 markeder 28,54 kr. -0.9% 4.4K 25
AWP (BOOM) ST SV 455/dag · 27 markeder 536,00 kr. -9.4% 455 27
Desert Eagle (Fennec Fox) SV 216/dag · 25 markeder 711,08 kr. -7.6% 216 25
USP-S (Whiteout) SV 557/dag · 25 markeder 197,27 kr. +3.2% 557 25
M4A1-S (Solitude) SV 3.9K/dag · 24 markeder 6,55 kr. +1.4% 3.9K 24
AWP (Ice Coaled) ST SV 4.2K/dag · 25 markeder 20,10 kr. -9.6% 4.2K 25
M4A1-S (Nightmare) ST SV 4.4K/dag · 27 markeder 31,35 kr. -1.2% 4.4K 27
AWP (Graphite) ST SV 339/dag · 24 markeder 730,40 kr. -14% 339 24
M4A1-S (Decimator) ST SV 3.6K/dag · 28 markeder 66,45 kr. -5.7% 3.6K 28
AK-47 (Searing Rage) ST SV 5.3K/dag · 26 markeder 20,46 kr. -6.3% 5.3K 26
Dual Berettas (Melondrama) ST SV 1.2K/dag · 27 markeder 29,75 kr. -16.5% 1.2K 27
AK-47 (The Outsiders) ST SV 3.1K/dag · 24 markeder 28,75 kr. +1.1% 3.1K 24
Desert Eagle (Mecha Industries) ST SV 6.5K/dag · 27 markeder 25,94 kr. -7.6% 6.5K 27
AWP (Duality) ST SV 5.5K/dag · 26 markeder 11,30 kr. -9.2% 5.5K 26
MP7 (Abyssal Apparition) ST SV 1.2K/dag · 27 markeder 23,80 kr. -15.2% 1.2K 27
AK-47 (Cartel) ST SV 2.2K/dag · 28 markeder 70,53 kr. -5.4% 2.2K 28
AK-47 (Frontside Misty) ST SV 4.7K/dag · 28 markeder 75,81 kr. -5.3% 4.7K 28
FAMAS (Rapid Eye Movement) ST SV 1.3K/dag · 27 markeder 25,94 kr. -17.4% 1.3K 27
M4A4 (Desolate Space) ST SV 4.5K/dag · 28 markeder 56,22 kr. -9.3% 4.5K 28
Desert Eagle (Conspiracy) ST SV 1.8K/dag · 26 markeder 103,55 kr. -6.9% 1.8K 26
USP-S (Jawbreaker) ST SV 7.2K/dag · 27 markeder 16,51 kr. -4.2% 7.2K 27
M4A4 (龍王 Dragon King) ST SV 2.9K/dag · 28 markeder 68,65 kr. -4.1% 2.9K 28
AWP (The End) SV 4.3K/dag · 24 markeder 47,26 kr. +1.5% 4.3K 24
Glock-18 (Water Elemental) ST SV 2.3K/dag · 28 markeder 91,99 kr. -9.1% 2.3K 28
M4A1-S (Leaded Glass) ST SV 3.1K/dag · 26 markeder 58,03 kr. -7.1% 3.1K 26
USP-S (Cortex) ST SV 6.2K/dag · 28 markeder 18,18 kr. -6.4% 6.2K 28
P250 (Kintsugi) ST SV 1.6K/dag · 23 markeder 21,19 kr. -11.5% 1.6K 23
Glock-18 (AXIA) SV 1.4K/dag · 25 markeder 92,12 kr. -15.9% 1.4K 25
M4A4 (Hellfire) ST SV 233/dag · 27 markeder 410,46 kr. -0.6% 233 27
M4A4 (Hellish) SV 2.1K/dag · 25 markeder 54,28 kr. -10.1% 2.1K 25
P90 (Deathgaze) ST SV 1.8K/dag · 23 markeder 21,35 kr. -6.3% 1.8K 23
Tec-9 (Fuel Injector) ST SV 1.1K/dag · 28 markeder 56,25 kr. -5.1% 1.1K 28
Desert Eagle (Heat Treated) SV 2.5K/dag · 26 markeder 5,95 kr. -3.8% 2.5K 26
Desert Eagle (Cobalt Disruption) ST SV 525/dag · 24 markeder 432,34 kr. -8.7% 525 24
M4A1-S (Stratosphere) SV 3.0K/dag · 25 markeder 15,38 kr. -22.5% 3.0K 25
Desert Eagle (Starcade) SV 593/dag · 25 markeder 150,14 kr. -17.5% 593 25
AK-47 (Phantom Disruptor) ST SV 3.7K/dag · 29 markeder 28,41 kr. -3.4% 3.7K 29
M4A1-S (Atomic Alloy) ST SV 1.2K/dag · 27 markeder 135,30 kr. +1.7% 1.2K 27
Zeus x27 (Olympus) ST SV 771/dag · 25 markeder 14,97 kr. -11.4% 771 25
M4A1-S (Party Animal) SV 3.5K/dag · 25 markeder 34,49 kr. -4.1% 3.5K 25
M4A4 (Tooth Fairy) ST SV 3.7K/dag · 28 markeder 19,52 kr. -4.3% 3.7K 28
Glock-18 (Vogue) ST SV 4.8K/dag · 28 markeder 17,58 kr. -3.5% 4.8K 28
Galil AR (Chromatic Aberration) ST SV 2.6K/dag · 28 markeder 15,11 kr. -5.3% 2.6K 28
M4A1-S (Guardian) ST SV 737/dag · 27 markeder 130,22 kr. -1.1% 737 27 Price = cheapest fee-included ask across markets · Sold/day = trades across all tracked markets · Sådan prissætter vi →
CS2 Klassificeret-skins: the guide
Hvor Classified ligger på rarity-stigen
Classified er den pink (magenta) våben-grad, rangeret direkte under Covert (rød) og direkte over Restricted (lilla). Hele case-stigen løber Mil-Spec (blå), Restricted (lilla), Classified (pink), Covert (rød) og derefter gold rare special-pladsen til knive og handsker. Det er den næstsjældneste finish, du kan pulle fra en standard weapon case, og det næstdyreste niveau i gennemsnit, efter Covert.
Hvad en drop rate på 3.20% faktisk betyder
Hver weapon case ruller en grad på den kanoniske drop-tabel: Mil-Spec 79.92%, Restricted 15.98%, Classified 3.20%, Covert 0.64% og den sjældne special kniv eller handsker med 0.26%. En chance på 3.20% svarer til cirka én Classified for hver 31 åbnede cases i gennemsnit. Det gør Classified omkring fem gange mere almindelig end en Covert, men fem gange sjældnere end en Restricted, hvilket er præcis grunden til, at den lander midt på priskurven.
Hvorfor Classified giver mest for pengene
En stor del af spillets rene, genkendelige finishes ligger på Classified frem for Covert, så du kan køre et design, folk straks kender, uden at betale top-tier-priser. AK-47 Redline er det klassiske eksempel: et Classified-skin, der har været en community-favorit i årevis. Fordi Classified dropper fem gange oftere end Covert (3.20% mod 0.64%), forbliver baspriserne langt mere overkommelige, mens finish-kvaliteten er sammenlignelig. Til et stærkt udseende loadout på et begrænset budget giver Classified som regel det bedste look pr. dollar.
Når et Classified-skin alligevel koster meget
Graden sætter et gulv, ikke et loft. En Classified kan stige forbi mange Coverts, når den bærer sjældne stickers (Katowice 2014-holos er lærebogseksemplet), en meget lav float i Factory New eller en eftertragtet StatTrak-version. Skins fra udgåede eller lav-udbuds-collections har også tillæg, fordi der ikke kommer nye eksemplarer i omløb. Mønster-følsomme finishes lægger endnu et lag til, da bestemte paint seeds kan give sjældne visuals, som samlere jagter.
Hvordan Classified fodrer trade-up-kontrakter
Ti Classified-skins af samme grad går ind i en trade-up-kontrakt og giver ét Covert-output. Resultatet trækkes fra dine ti inputs' collections, vægtet efter hvor mange der kom fra hver collection, og Covert er den højeste grad, trade-ups kan nå, så du kan ikke trade op til knive eller handsker. Output-floaten er gennemsnittet af de ti input-floats, omskaleret ind i output-skinnets eget minimum- og maksimum-slid-interval. Profitable trade-ups afhænger af input-omkostning, output-odds på tværs af de bidragende collections og float-kontrol, så de bærer en reel risiko for tab.
Float og slid på Classified-skins
Slid scores 0 til 1 og puttes i Factory New (0.00 til 0.07), Minimal Wear (0.07 til 0.15), Field-Tested (0.15 til 0.38), Well-Worn (0.38 til 0.45) og Battle-Scarred (0.45 til 1.00). På Classified-skins er Field-Tested normalt den bedste balance mellem pris og udseende, mens Factory New-eksemplarer og floats under 0.01 har samler-tillæg. Nogle finishes skjuler slid godt og ser rene ud selv i Field-Tested, så at tjekke den faktiske tekstur slår at stole på slid-labelen alene.
Hvilken farve har Classified-rarity'en i CS2?
Classified-skins bruger den pink (magenta) rarity-farve og ligger ét niveau under Covert-rød og ét niveau over Restricted-lilla.
Hvad er oddsene for at unboxe et Classified-skin?
Classified dropper med 3.20% pr. case-åbning, hvilket i gennemsnit svarer til cirka én Classified for hver 31 cases.
Er Classified højere end Covert?
Nej. Covert (rød) er én grad over Classified (pink) og er sjældnere, da den dropper med 0.64% mod Classifieds 3.20%.
Hvor mange Classified-skins skal du bruge til en trade-up?
Ti Classified-skins af samme grad giver ét Covert-output, hvor resultatet trækkes fra de collections, dine inputs kom fra.
Hvorfor er nogle Classified-skins dyrere end Coverts?
Sjældne stickers (især Katowice 2014-holos), meget lave floats, StatTrak-versioner og udgåede collections kan skubbe en Classified godt over en almindelig Covert.
Er Classified-skins god value?
Generelt ja. Du får genkendelige finishes af høj kvalitet til en brøkdel af Covert-priserne, fordi udbuddet er omkring fem gange større.