Danger Zone-kasse

Danger Zone-kasse

Basisklasse Sjælden pulje · siden 12. apr. 2026 +0.7% · 9 d-6.4% · 32 d

En våbenkasse udgivet 29. nov. 2018: 17 community-finishes plus en sjælden specialplads med 52 knive fordelt på 4 modeller. Den har forladt den aktive drop-pulje og dropper nu kun sjældent, så udbuddet skrumper.

Item facts

TypeVåbenkisteåbnes med en nøgle
Udgivet29. nov. 2018første salg på Steam-markedet
Nøgle16,14 kr.kun butik, kan ikke byttes
Sjælden special0.26%≈ 1 ud af 385 åbninger
Knive52 varianterpå 4 modeller
Solgt / dag~14.7Kalle markeder
LikviditetHøjhvor hurtigt det sælges
Fair pris7,58 kr.foreslået
58d-spændDKK 6.68 – DKK 7.48laveste udbudspris, min–maks

Indhold og dropodds

69 items

69 items: 17 community-finishes plus 52 knive i den sjældne specialplads. Odds er pr. åbning og deles mellem items i hvert niveau.

Sjælden special (kniv / handsker)0.26% · 52 knive på 4 modeller · bundpriser 237,77 kr. til 5.198,68 kr.
Talon-kniv (Fade)
Talon-kniv (Fade)5.198,68 kr.til 5.534,78 kr. · ST 5.884,69 kr.+
Talon-kniv (Slaughter)
Talon-kniv (Slaughter)3.078,99 kr.til 4.314,31 kr. · ST 3.328,92 kr.+
Stiletto-kniv (Fade)
Stiletto-kniv (Fade)2.562,94 kr.til 2.823,40 kr. · ST 2.681,31 kr.+
Talon-kniv (Case Hardened)
Talon-kniv (Case Hardened)2.272,80 kr.til 5.330,85 kr. · ST 2.604,23 kr.+
Talon-kniv (Blue Steel)
Talon-kniv (Blue Steel)2.205,84 kr.til 3.893,37 kr. · ST 2.376,12 kr.+
Stiletto-kniv (Slaughter)
Stiletto-kniv (Slaughter)2.200,48 kr.til 2.504,93 kr. · ST 2.274,48 kr.+
Talon-kniv (Vanilla)
Talon-kniv (Vanilla)2.003,33 kr.til 2.020,83 kr. · ST 2.003,33 kr.+
Talon-kniv (Crimson Web)
Talon-kniv (Crimson Web)1.923,02 kr.til 13.041,85 kr. · ST 2.391,78 kr.+
Talon-kniv (Stained)
Talon-kniv (Stained)1.652,90 kr.til 2.676,64 kr. · ST 1.877,38 kr.+
Talon-kniv (Night Stripe)
Talon-kniv (Night Stripe)1.364,99 kr.til 3.435,58 kr. · ST 1.579,39 kr.+
Talon-kniv (Scorched)
Talon-kniv (Scorched)1.297,09 kr.til 2.403,32 kr. · ST 1.435,03 kr.+
Stiletto-kniv (Case Hardened)
Stiletto-kniv (Case Hardened)1.294,90 kr.til 2.843,04 kr. · ST 1.572,65 kr.+
Talon-kniv (Urban Masked)
Talon-kniv (Urban Masked)1.277,52 kr.til 3.157,00 kr. · ST 1.405,22 kr.+
Stiletto-kniv (Crimson Web)
Stiletto-kniv (Crimson Web)1.240,11 kr.til 6.475,74 kr. · ST 1.588,14 kr.+
Talon-kniv (Boreal Forest)
Talon-kniv (Boreal Forest)1.238,56 kr.til 2.722,53 kr. · ST 1.349,60 kr.+
Ursus-kniv (Fade)
Ursus-kniv (Fade)1.235,64 kr.til 1.697,11 kr. · ST 1.523,87 kr.+
Talon-kniv (Forest DDPAT)
Talon-kniv (Forest DDPAT)1.225,14 kr.til 2.821,26 kr. · ST 1.391,28 kr.+
Stiletto-kniv (Vanilla)
Stiletto-kniv (Vanilla)1.224,56 kr.
Talon-kniv (Safari Mesh)
Talon-kniv (Safari Mesh)1.215,35 kr.til 2.158,58 kr. · ST 1.249,15 kr.+
Stiletto-kniv (Blue Steel)
Stiletto-kniv (Blue Steel)1.201,66 kr.til 2.151,97 kr. · ST 1.341,76 kr.+
Stiletto-kniv (Stained)
Stiletto-kniv (Stained)990,17 kr.til 1.392,97 kr. · ST 1.078,99 kr.+
Ursus-kniv (Slaughter)
Ursus-kniv (Slaughter)975,25 kr.til 1.089,27 kr. · ST 1.212,11 kr.+
Stiletto-kniv (Night Stripe)
Stiletto-kniv (Night Stripe)867,32 kr.til 1.719,41 kr. · ST 987,98 kr.+
Stiletto-kniv (Urban Masked)
Stiletto-kniv (Urban Masked)863,43 kr.til 1.831,03 kr. · ST 1.024,26 kr.+
Stiletto-kniv (Scorched)
Stiletto-kniv (Scorched)839,47 kr.til 1.639,81 kr. · ST 940,51 kr.+
Stiletto-kniv (Forest DDPAT)
Stiletto-kniv (Forest DDPAT)769,06 kr.til 1.199,21 kr. · ST 838,16 kr.+
Stiletto-kniv (Safari Mesh)
Stiletto-kniv (Safari Mesh)766,09 kr.til 1.782,61 kr. · ST 790,25 kr.+
Stiletto-kniv (Boreal Forest)
Stiletto-kniv (Boreal Forest)763,61 kr.til 1.367,10 kr. · ST 810,99 kr.+
Ursus-kniv (Crimson Web)
Ursus-kniv (Crimson Web)687,31 kr.til 5.184,74 kr. · ST 888,26 kr.+
Navaja-kniv (Fade)
Navaja-kniv (Fade)649,65 kr.til 801,46 kr. · ST 784,35 kr.+
Ursus-kniv (Case Hardened)
Ursus-kniv (Case Hardened)644,66 kr.til 1.393,61 kr. · ST 886,70 kr.+
Ursus-kniv (Blue Steel)
Ursus-kniv (Blue Steel)509,50 kr.til 1.153,77 kr. · ST 634,61 kr.+
Navaja-kniv (Slaughter)
Navaja-kniv (Slaughter)495,89 kr.til 558,90 kr. · ST 694,76 kr.+
Ursus-kniv (Vanilla)
Ursus-kniv (Vanilla)478,55 kr.
Ursus-kniv (Stained)
Ursus-kniv (Stained)444,36 kr.til 744,94 kr. · ST 546,52 kr.+
Navaja-kniv (Case Hardened)
Navaja-kniv (Case Hardened)415,90 kr.til 881,45 kr. · ST 700,07 kr.+
Ursus-kniv (Night Stripe)
Ursus-kniv (Night Stripe)390,68 kr.til 1.675,33 kr. · ST 529,27 kr.+
Ursus-kniv (Urban Masked)
Ursus-kniv (Urban Masked)375,20 kr.til 1.385,12 kr. · ST 492,39 kr.+
Ursus-kniv (Scorched)
Ursus-kniv (Scorched)336,35 kr.til 1.037,16 kr. · ST 450,19 kr.+
Navaja-kniv (Crimson Web)
Navaja-kniv (Crimson Web)332,53 kr.til 2.480,22 kr. · ST 506,59 kr.+
Ursus-kniv (Forest DDPAT)
Ursus-kniv (Forest DDPAT)326,76 kr.til 849,17 kr. · ST 419,72 kr.+
Ursus-kniv (Boreal Forest)
Ursus-kniv (Boreal Forest)324,05 kr.til 777,87 kr. · ST 396,71 kr.+
Ursus-kniv (Safari Mesh)
Ursus-kniv (Safari Mesh)314,26 kr.til 879,18 kr. · ST 410,13 kr.+
Navaja-kniv (Blue Steel)
Navaja-kniv (Blue Steel)289,82 kr.til 920,48 kr. · ST 451,16 kr.+
Navaja-kniv (Stained)
Navaja-kniv (Stained)256,76 kr.til 636,75 kr. · ST 427,83 kr.+
Navaja-kniv (Urban Masked)
Navaja-kniv (Urban Masked)255,14 kr.til 903,88 kr. · ST 364,26 kr.+
Navaja-kniv (Vanilla)
Navaja-kniv (Vanilla)248,92 kr.
Navaja-kniv (Scorched)
Navaja-kniv (Scorched)248,27 kr.til 678,36 kr. · ST 323,59 kr.+
Navaja-kniv (Night Stripe)
Navaja-kniv (Night Stripe)242,05 kr.til 610,50 kr. · ST 331,65 kr.+
Navaja-kniv (Boreal Forest)
Navaja-kniv (Boreal Forest)240,49 kr.til 908,68 kr. · ST 365,27 kr.+
Navaja-kniv (Forest DDPAT)
Navaja-kniv (Forest DDPAT)240,09 kr.til 550,99 kr. · ST 322,36 kr.+
Navaja-kniv (Safari Mesh)
Navaja-kniv (Safari Mesh)237,77 kr.til 972,27 kr. · ST 317,43 kr.+

Flisepris: den aktuelle bund på det billigste marked; anden linje er spændet over slid. Hver flise åbner itemsiden med alle slid og markeder.

Er den værd at åbne: regnestykket

Åbningspris24,02 kr.kiste 7,88 kr. + nøgle 16,14 kr.Forventet værdi11,10 kr.pr. åbningDu får tilbage46%før salgsgebyrerFor at ramme den sjældne plads?Niveauodds offentliggøres af Valve. 0,26 % for den sjældne plads betyder i snit 1 drop pr. 385 åbninger, cirka 9.246,41 kr. til den aktuelle åbningspris.≈ 385 åbninger≈ 9.246,41 kr. til aktuelle priser
NiveauOddsGns. itemværdiLægger til EV
Sjælden special (kniv / handsker)snit over 48 af 52 med pris0.26%1.285,89 kr.3,34 kr.
Skjult0.64%317,59 kr.2,03 kr.
Klassificeret3.20%38,07 kr.1,22 kr.
Begrænset15.98%6,05 kr.0,967 kr.
Mil-spec79.92%4,43 kr.3,54 kr.

Dom: åbning er underholdning, ikke værdi.Du får i snit 46 % af åbningsprisen tilbage, og den sjældne plads tager ≈ 385 åbninger. Vil du have et bestemt skin, er direkte køb næsten altid billigere.

EV = Valves offentliggjorte niveauodds × slidvægtet median af udbudspriser på tværs af markeder, StatTrak-mix 90/10, Doppler i snit over faser · Sådan fungerer regnestykket → · Sådan prissætter vi

Danger Zone-kasse-priser på 24 markeder

Sælger du dette skin? Se hvad du ville få →
Bedste pris
P2P11268 tilbud
7,26 kr.
Se tilbud
#2
Instant-salg484 tilbud
7,32 kr.+0,06 kr.
Se tilbud
#3
Markedsplads92478 tilbudKYC
7,32 kr.+0,06 kr.
Se tilbud
#4
Instant-salg992 tilbud
7,58 kr.+0,32 kr.
Se tilbud
#5
Instant-salg1002 tilbudKYC
7,65 kr.+0,39 kr.
Se tilbud
#6
Kina-marked3466 tilbudKYC
7,69 kr.+0,43 kr.
Se tilbud
#7
Markedsplads676 tilbudKYC
7,71 kr.+0,45 kr.
Se tilbud
#8
Markedsplads1 tilbud
7,76 kr.+0,50 kr.
Se tilbud

Hver pris er det samlede beløb, du betaler, inklusive købergebyrer. Prikken viser, hvor godt stedet passer til din region. Sådan prissætter vi → · USD til DKK-kurs fra 14. aug. 2026

Prishistorik 1,12 US$ -3% · 58d

Lowest ask · 25 snapshots since 17. jun. 2026 · dashed = a gap over a week

Sådan dropper og åbnes Danger Zone-kasse

Danger Zone-kasse, første salg 29. nov. 2018, er roteret ud af den aktive ugentlige pulje: den dropper nu kun fra den sjældne pulje med kraftigt nedsat hyppighed, så de fleste eksemplarer på markedet er gammelt lager, der skifter hænder — lige nu fra 7,26 kr. på 24 markedspladser. Udgåede kasser har tendens til at stige i værdi, efterhånden som lageret tyndes ud; den daterede puljehistorik findes i drop-puljeregistret. Drop-pulje-registret →

Åbning kræver en nøgle til 16,14 kr. fra spillets butik: siden 2019 kan nøgler ikke byttes eller videresælges, så der findes ingen billigere nøgle, og kisten selv er som regel billigere på en markedsplads end at vente på et drop. Forventet værdi pr. åbning er 11,10 kr. mod en pris på 24,02 kr. — i snit kommer 46 % tilbage, før salgsgebyrer. Er du efter ét bestemt skin, vinder direkte køb, og hver flise ovenfor linker til sin egen prissammenligning.

Fra denne sides data: 69 items med livepris, kistens 32-dages medianpris bevægede sig -6.4 %, Steam-volumen holder sig omkring 0 solgte kister om dagen. Alle priser genberegnes ved hvert nyt databillede.

Spørgsmål om Danger Zone-kasse

Hvad er der i Danger Zone-kasse?

17 community-finishes fra Mil-Spec til Covert, med AK-47 (Asiimov) og AWP (Neo-Noir) i toppen, plus en sjælden specialplads: 52 kniv-varianter på 4 modeller. Den fulde prissatte liste er højere oppe på siden.

Hvad er knivoddsene?

0,26 % pr. åbning, altså i snit 1 ud af 385 åbninger. Ved 24,02 kr. pr. åbning koster den gennemsnitlige vej til det sjældne item cirka 9.246,41 kr..

Hvad koster nøglen?

16,14 kr. i spillets butik. Nøgler kan ikke købes på markedet eller byttes: prisen er ens for alle.

Er Danger Zone-kasse værd at åbne?

Nej ifølge forventet værdi: 11,10 kr. tilbage pr. åbning til 24,02 kr., altså 46 % af prisen. Betragt åbning som underholdning, ikke som en måde at skaffe skins på.

Bliver Danger Zone-kasse udfaset?

Den er allerede roteret ud af den aktive pulje (sjælden pulje ifølge vores registerbillede fra 12. apr. 2026). Den dropper stadig sjældent — kister forlader aldrig spillet helt. Drop-pulje-registret →

Hvordan får jeg en uden at åbne den?

At købe er den praktiske vej — fra 7,26 kr. på markederne i tabellen ovenfor. Den dropper ikke længere ugentligt.

Er kisteåbning lovligt i mit land?

Lootbox-regler varierer fra land til land: Belgien behandler betalte lootboxes som pengespil, og Valve slog kisteåbning fra dér, mens flere andre lande kræver oddsoffentliggørelse eller aldersgrænser. Er åbning begrænset, hvor du bor, kan du stadig købe items direkte. Guide til ansvarlig handel →